Górczyn

Będzie kanalizacja na Osiedlu Skorupki

Plan Osiedla Skorupki  Foto: wikipedia

Mieszkańcy osiedla ks. Ignacego Skorupki na Górczynie od kilkunastu lat czekali na kanalizację i poprawę infrastruktury drogowej. Brak chodników i nieutwardzone drogi, konieczność korzystania z szamb, bardzo utrudniały ich codzienne życie. Sytuacja już niebawem ulegnie zmianie. Właśnie zakończył się pierwszy etap inwestycji na tym obszarze, czyli budowa podziemnej kanalizacji sanitarnej. Prace naziemne są w toku.

Budowę kanalizacji realizował Aquanet. Harmonogram prac rozpisany był na 18 miesięcy. Budowę udało się jednak zakończyć 4 miesiące przed czasem.

Taka inwestycja jest bardzo potrzebna w tym rejonie, dlatego musimy zrobić wszystko, aby jak najszybciej ją zrealizować. Cieszę się, że prace przebiegają tak sprawnie i już wkrótce komfort życia mieszkańców znacznie się poprawi – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który podczas krótkiego spaceru po osiedlu zapoznał się z zakresem inwestycji i przebiegiem prac budowlanych.

Dotąd mieszkańcy osiedla ks. Ignacego Skorupki borykali się z licznymi problemami. Deszcze powodowały zalanie ulic, a i stan techniczny dróg pozostawiał wiele do życzenia. Nieutwardzona nawierzchnia znacznie utrudniała komunikację w tej okolicy. Spiritus movens przedsięwzięcia był radny Bartosz Zawieja.

Właściwie zaczął mój brat, któremu udało się 6 lat temu zarezerwować ok. 2 mln zł na wykonanie projektu – mówił Bartosz Zawieja – Teraz można powiedzieć, że na osiedle Skorupki dotarł 21 wiek i już wkrótce życie mieszkających tu 1500 poznaniaków zmieni się na lepsze.

Dzięki tej inwestycji do kanalizacji sanitarnej będzie mogło zostać podłączonych, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, około 350 domów. Do tego czasu powinny zostać też wybudowane drogi i chodniki na osiedlu. Będzie też dodatkowe oświetlenie ulic.

Kałuże czy błoto były dla mieszkańców bardzo uciążliwe. Teraz będziemy mogli przejść osiedle suchą stopą – mówi Elżbieta Owczaryszek z Rady Osiedla Górczyn – Nie będziemy też już bombą ekologiczną. Szamba były często nieszczelne. Teraz mamy kanalizację.

W ramach pierwszego etapu na osiedlu ks. Ignacego Skorupki wybudowano ok. 2,4 km sieci kanalizacji sanitarnej, 2,5 km sieci wodociągowej oraz 2,1 km sieci kanalizacji deszczowej. Prace prowadzono również na ulicy Górniczej, Węglowej, Kordeckiego i Słowiczej. Łącznie zostało wybudowanych 254 sztuk przyłączy kanalizacyjnych. Na realizacje tego etapu inwestycji Aquanet uzyskał dofinansowanie unijne z Funduszu Spójności.

Drugi etap inwestycji związany jest już z pracami naziemnymi i realizuje go ZDM. Powstaje od podstaw infrastruktura drogowa wraz z chodnikami i oświetleniem. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 14 grudnia, a jej łączny koszt to około 15 mln złotych.

Osiedla Skorupki na Górczynie

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Jestem mieszkańcem tego osiedla i jakoś nie widzę chodników lecz chodniko -jezdnię.W związku z powyższym stan bezpieczeństwa mieszkańców oraz dzieci i młodzieży uczęszczających do pobliskich szkół pogorszy się gdy zostanie zlikwidowana brama na pilota od strony ul.Rembertowskiej, a są już zapędy ku temu.
    Chcę jednak przypomnieć, że zamknięcie na bramę w/w wjazdu zostało wykonane na polecenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego i inicjatywy mieszkańców /zamieszkujących ciąg ul,Rembertowska-Węglowa/.