Aglomeracja

Bądźmy czujni!

Pożar w centrum Poznania (archiwum redakcji)  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Pożar w centrum Poznania (archiwum redakcji) Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterChoć aura jest na razie łaskawa i możemy cieszyć się z pięknej złotej i dość ciepłej jesieni, zbliża się powoli tak zwany sezon grzewczy. Niestety każdej zimy w Polsce w swoich domach ginie ponad 400 osób, a kolejne 3.000 wymaga hospitalizacji. Liczba tych tragicznych zdarzeń i poszkodowanych w nich osób rośnie niestety z roku na rok. Być może dzięki akcji wielkopolskich Strażaków, podczas której przekażą oni 7.300 czujek czadu, statystyki te będą po tej zimie zdecydowanie lepsze.

Bardzo często starając się dodatkowo dogrzać dom zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wtedy właśnie swoje żniwo zbiera ogień, dym i tlenek węgla. Tylko minionej zimy wielkopolscy strażacy zanotowali ponad 1.150 pożarów w budynkach mieszkalnych i 160 zdarzeń z tlenkiem węgla. Ponad 240 osób zostało poszkodowanych po „spotkaniu” z tymi żywiołami. Niestety co 10 z nich tego nie przeżyła.

Do najtragiczniejszych zdarzeń najczęściej dochodzi nocą, niestety gdy my śpimy, śpi również nasza czujność na zagrożeniatwierdzi st. kpt. Sławomir Brandt z wielkopolskiej Straży Pożarnej – tutaj z pomocą przychodzi technika, zamontowanie niewielkich czujek w porę ostrzeże nas i nasze rodziny przed zagrożeniem.

By uświadomić wszystkim jak niewiele trzeba, by zwiększyć bezpieczeństwo  wielkopolscy strażacy rozdadzą mieszkańcom naszego województwa aż 7.300 czujek czadu i dymu.

 System Polon Alfa - optyczna czujka dymu DOR-35 Foto:  System Polon Alfa - optyczna czujka dymu DOR-35Bardzo się cieszymy, że Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zgodziły się, żebyśmy zamiast „tradycyjnych” materiałów promocyjnych, takich jak kubki, długopisy, czy smycze, rozdawali właśnie czujki dymu i tlenku węglapowiedział mł. bryg. Robert Klonowski, koordynator projektu z ramienia KW PSP w Poznaniu – dzięki temu informacja o projekcie dotrze do większej grupy osób, będzie dłużej eksponowana i, co jest dla nas równie ważne, przyczyni się to do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w naszym województwie.

Cena czujki dymu w sklepie to około 200,00 złotych. Jeśli zatem nie znajdziecie się wśród grupy, która za darmo otrzyma to niewielkie urządzenie, warto samemu zadbać o bezpieczeństwo.

Pożar Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz