Stare Miasto

Artystyczne prace studentów na Cyryla

Studencka Scena Postaw Twórczych MŁODA RZEŹBA UAP – PLAC CYRYLA  Foto: UAP

W samym sercu Poznania, na placu Cyryla Ratajskiego stanęła rzeźba wykonana przez studentów ASP. To kolejna odsłona projektu Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – plac Cyryla.

Tym razem w ramach projektu swoją pracę SKORUPA prezentują studenci z Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Julia Kracla, Konrad Kozłowski, Magdalena Siwiec, Barbara Jakubasz, Gabriela Iwan. Pracownię Wydziału Rzeźby na tej uczelni prowadzi prof. Jan Tutaj.

Praca, jak wszystkie dotąd prezentowane, jest odpowiedzią na temat pleneru Wokół kuli, który odbył się w maju zeszłego roku w Skokach pod Poznaniem – wyjaśnia Artur Adamczak z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego – praca jest odciskiem wycinka kuli zaprojektowanym tak by można było na niego spojrzeć z zupełnie nowej/innej perspektywy.

Całość została zrealizowana, również zgodnie z założeniami plenerowymi, czyli w laminacie poliestrowym. Wycinek kuli został uniesiony na metalowej konstrukcji niczym element poszycia okrętu.

Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – plac Cyryla to projekt Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu realizowany przy wsparciu Rady Osiedla Stare Miasto i Miasta Poznań. Projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać działalność Wydziału Rzeźby powstał w związku z jubileuszem 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Cykl umożliwia prezentację różnych koncepcji i postaw twórczych, nawet bardzo odległych od siebie ideowo. Prezentowane realizacje rzeźbiarskie w przestrzeni Placu Cyryla Ratajskiego inicjują dialog młodych twórców z odbiorcami, a formuła działań w istotny sposób wpływa na popularyzację sztuki rzeźbiarskiej.

To już czwarta odsłona projektu. Pierwsza miała miejsce w listopadzie 2019 roku, gdy zaprezentowano kompozycję rzeźbiarską Słowiki studentów UAP. Od stycznia 2020 roku na pl. C. Ratajskiego można oglądać pracę studentów z Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W maju swój projekt pt. Skupienie pokazali studenci Wydziału Rzeźny UAP.

Użyte w artykule zdjęcia: UAP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz