Lifestyle POZnań

Arena Design na MTP

Arena Design 2012  Foto: Ewelina Gutowska

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zobaczyć można wystawy Meble Polska, Arena Design oraz Home Decor. Jest to nie lada gratka dla wszystkich miłośników wzornictwa, dekoratorstwa oraz tych, którzy zwyczajnie chcieliby „odświeżyć” wystrój swojego wnętrza.Targi potrwają jeszcze tylko do 8 marca.

W tym roku Arena Design odbywa się pod hasłem „sustainable design – wzornictwo zrównoważone”. Organizatorzy proponują cykle eventów, debat oraz warsztatów poświęconych projektowaniu, wdrażaniu oraz sprzedaży produktów wzorniczych. Zobaczyć można wizje architektury jutra w projektach przestrzeni publicznej, których przykładem są meble wykorzystywane w tkance miejskiej jak na przykład ławki zgłoszone do konkursu designer for Poznań, które miały swoją oficjalną premierę.

W tegorocznych trendach wzorniczych nadal dominować będą proste formy, ekologiczne materiały oraz modułowość elementów. Projektanci prześcigają się w tworzeniu ciekawych, funkcjonalnych form wykorzystując do ich budowy tworzywa pochodzące z recyklingu takie jak kartony, gazety a nawet pianek uszczelniających do rur czy pianek do dylatacji. Wszystko to by pokazać, że design to nie tyle co wygórowane i często niedostępne elementy ale przede wszystkim zabawa kształtem. Nie zabrakło oczywiście znanych realizacji światowej sławy pracowni projektowych m.in. Alesii czy Kartell oraz polskich projektantów jak Darii Burlińskiej. Swoje prace przedstawili także studenci oraz młodzi projektanci z licznych szkół artystycznych – ASP Kraków, ASP Warszawa, Politechnika Poznańska, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i wiele innych.

W dniu 5 marca został rozstrzygnięty konkurs “Top design award 2012”, w którym jury pod przewodnictwem Francoisa Azambourga oraz Janusza Kaniewskiego nagrodziło firmy za ich innowacyjne rozwiązania projektowe oraz inwestycję we wzornictwo. Nagrodzone prace to:

1. Fotel bujany, producent: Kettal / Loftcasa
2. System BLUE Chilled and Sparkling, producent: GROHE
3. Sauna VITRIUM, producent: Klafs
4. Tramwaj TRAMINO, producent: Solaris Bus and Coach
5. Dekor PAINT SPLATTER, producent: Schattdecor

tekst: Ewelina Gutowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz