K U L T U R A

Archive w Poznaniu

Archive  Foto: materiały promocyjne

Archive Foto: materiały promocyjne12 kwietnia 2011 roku w poznaniu zagra jednen z najbardziej nowatorskich zespołów ostatnich czasów – Archive. Brytyjski kolektyw wystąpi razem z polska orkiestrą kameralną L`Autunno, prowadzoną przez Adama F. Banaszaka 11 kwietnia 2011 r. w warszawskiej Sali Kongresowej, a dzień później w poznańskiej Arenie. Będą to specjalne koncerty w ramach których muzycy Archive wykonają swoje największe przeboje w specjalnych orkiestrowych aranżacjach!

Muzyka Archive wymyka się sztywnej klasyfikacji, będąc niezwykle świeżym połączeniem gitar i elektroniki, często z użyciem analogowych syntezatorów. Archive powstali jako grupa trip-hopowa, jednak z czasem zaczęli nawiązywać do rocka neoprogresywnego, nie porzucając przy tym swoich korzeni. Zespół Archive został założony w 1994 w Londynie przez Dariusa Keelera i Danniego Griffithsa, muzyków wczesniej związanych z projektem Genaside Następnie do składu dołączyli wokalistka Roya Arab i raper Rosko John, aby w 1996 roku wydać debiutancki album zatytułowany „Londinium”. Na drugiej płycie zespołu „Take My Head” z 1999, będącej mieszanką popu oraz trip-hopu, usłyszeć można wokalistkę Suzanne Wooder. Kolejne trzy albumy „You All Look The Same To Me”, „Noise” oraz „Unplugged” zostały nagrane z udziałem wokalisty Craiga Walkera i przyczyniły się do dużej popularności zespołu w Europie. Utwór „Again” z albumu „You All Look The Same To Me” (2002) przez wiele tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia, a w ogóle na liście Marka Niedźwieckiego gościł siedemdziesiąt tygodni. Co więcej, w jednym z Trójkowych topów wszech czasów znalazł się na siódmym miejscu przedzielając dwa klasyczne nagrania Pink Floyd.

W październiku 2003 Archive wydali soundtrack do francuskiego filmu „Michel Vaillan”, a 22 maja 2006 miała miejsce premiera albumu – „Lights”, na którym usłyszeć można nowych wokalistów: Dave Penna orazPollarda Barriera. Niezwykłym wydarzeniem w historii zespołu był występ przed sześciotysięczną publicznością w paryskiej hali Zenith, którego zapis wydano 4 czerwca 2007 na albumie „Live at the Zenith”. W 2009 roku światło dzienne ujrzał kolejny album studyjny zatytułowany „Controlling Crowds”, a niecałe siedem miesięcy później jego kolejna część „Controlling Crowds – Part IV”.

Skład Archive często ulegał zmianie, stopniowo poszerzając się. Obecnie w projekt zaangażowanych jest dziewięć osób:
Dave Pen – wokal
Danny Griffiths – keyboard
Darius Keeler – keyboard
Jonathan Noyce – gitara basowa
Maria Q – wokal
Pollard Berrier – wokal, gitara
Rosko John – wokal, kompozycja
Steve Harris – gitara
Smiley – perkusja

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz