BizNews

Aplikacje dla poznaniaków – wymyślą w 30 godzin

Aplikacja dla skody  Foto: mklaster

Wiadomo, że smartfon to nie tylko element naszej komunikacji, ale także przydatne w życiu aplikacje. Często korzystamy z nawigacji, programów do poprawiania zdjęć, wypożyczania miejskich rowerów albo sterowania domowym ogrzewaniem. Organizatorzy wydarzenia – NeedApp zachęcają do udziału w warsztatach, podczas których zaprojektowane zostaną aplikacje przydatne mieszkańcom Poznania. Najlepsze rozwiązanie zostanie zrealizowane i udostępnione w kilka miesięcy po zakończeniu prac koncepcyjnych.

NeedApp Poznań odbędzie się w dniach 20-21 czerwca. W zaledwie jeden weekend powstaną prototypy aplikacji mobilnych, które wspomogą działania poznaniaków na rzecz dbania o dobro wspólne.

Projekt składa się z dwóch etapów – kreatywnego Design Thinking i technicznego Jam i hackathonu. Do pierwszej części, czyli warsztatów kreatywnych, swój udział może zgłosić każda osoba, której bliskie są sprawy Poznania. Musi się jednak pospieszyć – rekrutacja kończy się w środę, 10 czerwca.

Podstawą doboru uczestników do grup projektowych jest różnorodność. Każdy ma więc szanse na udział w warsztatach, wykazanie się swoją kreatywnością i wsparcie procesu powstawania rozwiązań, które ułatwią angażowanie się w życie miasta. Zależy nam, aby w zespołach znaleźli się przedstawiciele rozmaitych grup zawodowych, środowiskowych i wiekowych o różnych zainteresowaniach i punktach widzenia. Dzięki temu mogą uzupełniać swoje kompetencje i wzajemnie pobudzać inwencję – mówi Marcin Paradowski, koordynator ECDF mKlaster, organizatora wydarzenia.

Czego mogą spodziewać się uczestnicy warsztatów? Przede wszystkim siedmiu godzin intensywnej pracy twórczej, pozytywnej energii i nietypowych pomysłów. Udział w warsztatach to okazja na poznanie wielu ciekawych osób, a także innowacyjnej metody desing thinking, którą stosuje już większość globalnych marek takich jak Apple, SAP czy Google.

Warsztaty będące pierwszą częścią NeedAppa to baza kreatywna całego wydarzenia, na nich bowiem powstają pomysły na aplikacje. Mają one również zapewnić, że przygotowane rozwiązania będą przede wszystkim użyteczne.

Każda z pięciu grup będzie miała za zadanie przygotowanie rozwiązania dla innej osoby, której charakterystyka powstała w wyniku wcześniej przeprowadzanych wywiadów. Desing thinking zakłada bowiem jak najlepsze poznanie odbiorcy, aby zidentyfikować jego potrzeby i problemy z jakimi się zmaga. W odpowiedzi na nie powstają setki pomysłów na rozwiązania, które pomogą w pokonaniu rozpoznanych trudności.

Ostatecznie przedstawia jeden pomysł przed firmami programistycznymi uczestniczącym w hackathonie (maratonie kodowania), który stanowi drugi element NeedAppa. Przez następną dobę tworzą one prototypy aplikacji mobilnych rywalizując o zlecenie na realizację swojego projektu. W ten sposób w nieco ponad 30 godzin powstaną zaawansowane koncepcje odpowiadające na zadany temat. Zwycięski projekt zostanie wdrożony i oddany do użytku poznaniakom .

Aby zgłosić chęć udziału w warsztatach należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie www.needapp.pl/poznan. Znajdują się tam również szersze informacje na temat wydarzenia i warunków uczestnictwa.

Aplikacja Stary Browar - wirtualny przewodnik po dziełach sztuki w Starym Browarze, fot. J. Wittchen - 2

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz