POZnań

Apel o pomoc dla gastronomii

Stary Rynek - ogródki  Foto: lepszyPOZNAN - S9+

Radna Dorota Bonk-Hammermeister apeluje o pomoc dla poznańskiej gastronomii w zbliżającym się sezonie ogródkowym. Miasto zapewnia, że już nad tym pracuje.

Już niemal rok poznańscy restauratorzy pozbawieni są możliwości normalnego funkcjonowania. Restauracje, bary i kawiarnie nie mogą przyjmować gości, ratują się sprzedażą na wynos, co jednak w niewielkim stopniu poprawia ich sytuację. Wiele punktów gastronomicznych niestety już na dobre zniknęło z naszych ulic. – przypomina radna w treści interpelacji.

Dorota Bonk-Hammermeister zwraca uwagę, że szansą na przetrwanie w dobie pandemii jest sezon ogródkowy. Od 15 marca przedsiębiorcy mogą starać się o zgodę na wystawienie ogródków. W 2020 roku, gdy zaczęła się pandemia, Zarząd Dróg Miejskich zaproponował pakiet preferencyjnych zasad dotyczących ogródków gastronomicznych, który radni jednogłośnie przyjęli uchwałą. Zgodnie z jej treścią stawki opłat za zajęcie 1 m2 pasa drogowego za 1 dzień wynosiły w całym mieście 0,01 zł. Od 1.11.2020 r. stawki te zwiększyły się do 1 zł w strefie staromiejskiej, 0,80 zł w strefie śródmiejskiej, 0,60 zł w pośredniej i 0,40 zł w peryferyjnej.

Radna zwraca się z propozycją obniżenia również w tym roku stawki opłat za zajęcie 1 m2 pasa drogowego za 1 dzień do kwoty 0,01 zł do końca sezonu ogródkowego, tj. do 31.10.2021 r. Jej zdaniem będzie to realna pomoc dla poznańskiej gastronomii. Dorota Bonk-Hammermeister przypomina również słowa prezydenta Poznania z ubiegłego roku: “Niestety samorządy nie mają prawnych możliwości, by pomóc przedsiębiorcom na taką skalę, na jaką mógłby to zrobić rząd. Wiem jednak, że w tak trudnym czasie dla wielu lokalnych firm liczyć się będzie każde wsparcie.”

Odpowiedzi radnej udzielił wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski. “Miasto ma świadomość trudnego położenia, w jakim znaleźli się restauratorzy i aktualnie przygotowywane są rozwiązania mające na celu zmniejszenie obciążeń finansowych z tytułu wystawiania ogródków i stoisk gastronomicznych. Projekt uchwały w tej sprawie jest w trakcie opracowywania.”.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN - S9+

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz