Aglomeracja

Antoni Horst Memorial Lectures – wykład ku pamięci poznańskiego lekarza

Genetyka  Foto: Gerd Altmann from Pixabay

Wydarzenie Antoni Horst Memorial Lectures odbywa się cyklicznie od 2017 roku i jest poświęcone pamięci wybitnego polskiego naukowca – prof. Antoniego Horsta, który był pionierem genetyki człowieka w Polsce, inicjatorem i pierwszym kierownikiem Zakładu Genetyki Człowieka Akademii Medycznej w Poznaniu, a od 1974 do 1985 r. – kierownikiem Zakładu Genetyki Człowieka PAN. Poznańscy genetyki zapraszają na wykład poświęcony transplantologii wątroby.

Prof. Horst był autorem pierwszych dzieł poświęconych molekularnym uwarunkowaniom chorób u ludzi. Były to jedne z pierwszych opracowań w literaturze światowej wytaczające nowe kierunki badawcze.

Do tej pory podczas wydarzenia Antoni Horst Memorial Lectures w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu wykłady popularyzujące naukę wygłosili wybitni naukowcy, autorytety w swoich dziedzinach. W tym roku do grona tego dołącza prof. Marek Krawczyk, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej oraz transplantologii klinicznej, członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk. W 1999 r. rozpoczął wraz z Centrum Zdrowia Dziecka program przeszczepiania wątroby od dawcy żywego. Zaowocował on pierwszym w Polsce udanym przeszczepieniem fragmentu wątroby od żywego dawcy. W kierowanej przez niego klinice wykonano również pierwsze w Polsce jednoczesne przeszczepienie wątroby i nerki u chorego dorosłego.

7 września o godz. 13.00 w Instytucie Genetyki Człowieka PAN będzie można wysłuchać wykładu prof. Krawczyka. Profesor Krawczyk jest inicjatorem programu, dzięki któremu dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia fragmentu wątroby od żywego dawcy.

Użyte w artykule zdjęcia: Gerd Altmann from Pixabay

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz