Aglomeracja

Akcja sprzątania świata

Bałagan nad Wartą - posprzataj po sobie (4)  Foto: UMP

W najbliższy weekend poznaniacy, podobnie jak mieszkańcy innych polskich i zagranicznych miast, uporządkują swoje najbliższe otoczenie. Wszystko w ramach międzynarodowej akcji sprzątania świata. Do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, koordynatora wydarzenia w Poznaniu, zgłosiła się rekordowa liczba wolontariuszy.

W tym roku do udziału w akcji wpłynęło ponad 120 zgłoszeń. Wśród chętnych są uczniowie ponad 50 poznańskich szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych, 6 szkół specjalnych, 15 szkół ponadpodstawowych i ośrodków wychowawczych oraz członkowie kilku stowarzyszeń (Mieszkańcy “Abisynia”, MONAR, Porozumienie dla Twierdzy Poznań, Wildecka Inicjatywa Lokalna). Wśród wolontariuszy znajdują się również osoby prywatne i inicjatywy sąsiedzkie oraz pracownicy poznańskich firm: ZM GOAP, Sweco Consulting, sklep Jack Wolfskin, Duży Ben, Raben, Empik, Moja Stomatologia, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz zorganizowana grupa pracowników Urzędu Miasta Poznania. Tegoroczna akcja to również rekord pod względem ilości zgłoszeń od rad osiedli.

Miasto Poznań zapewnia wolontariuszom akcesoria pomocne w sprzątaniu, jak worki i rękawiczki. Po akcji zebrane śmieci zostaną odwiezione do sortowni odpadów.

Poznaniacy, którzy nie zgłosili się jeszcze do akcji sprzątania świata, a chcą wziąć w niej udział, mogą dołączyć do innych mieszkańców swoich osiedli. Informacji o takich lokalnych inicjatywach można szukać np. na profilach facebookowych poszczególnych rad osiedli. Innym rozwiązaniem jest dołączenie do akcji EMPIK pt. “Książka za worek śmieci”.

Wspólne sprzątanie świata to część międzynarodowej kampanii Clean up the World, która została zapoczątkowana w 1989 r. w Australii. W naszym kraju jest organizowana od 1994 r. Akcja “Sprzątania świata – Polska 2019” będzie odbywać się 20-22 września – w tym samym czasie na całym świecie. Tegoroczne hasło to “Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Więcej informacji na temat akcji sprzątania świata można znaleźć na portalu “Czyste miasto”.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz