Aglomeracja

Akcja Gwiazdor. Finał!

List do Gwiazdora  Foto: Bridgestone

Kilka tysięcy prezentów (w tym ponad 1800 w Wielkopolsce), ponad 100 placówek i ponad 40 koordynatorów – to najważniejsze liczby tegorocznej akcji „Gwiazdor”. Dzięki niej m.in. podopieczni domów dziecka mogli po raz kolejny poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. W rolę św. Mikołajów (Gwiazdorków) wcielili się m.in. pracownicy firm z Wielkopolski.

PrezentyAkcja „Gwiazdor” opiera się na tradycji pisania listów do św. Mikołaja (Gwiazdora). Autorzy to podopieczni ośrodków, domów dziecka i świetlic terapeutycznych, najczęściej dzieci i młodzież, choć nie brakuje też nieco starszych uczestników (np. osób zmagających się z niepełnosprawnościami intelektualnymi).

Przygotowania do akcji rozpoczynają się zwykle kilka miesięcy przed grudniowym finałem i angażują wszystkich koordynatorów zarówno po stronie akcji, jak i bezpośrednio w ośrodkach.

Przekazanie prezentów odbywa się już w grudniu i ma świąteczną oprawę, a podopieczni (zgodnie z „listową” tradycją) nie wiedzą, kto jest fundatorem podarunków.

Co roku wspierają nas zaprzyjaźnione firmy, które pomagają nam w dystrybucji listów, choć główną siłą napędową wszystkich działań są ludzie, wcielający się w rolę Gwiazdorków – mówi Iwona Czajka pomysłodawczyni i koordynatorka akcji „Gwiazdor”.

Marzenia uczestników akcji są różne. Nie brakuje wśród nich gier, elektroniki, zabawek, jak również życzeń szczególnie chwytających za serce Gwiazdorków (ubrań, pościeli czy sprzętu do rehabilitacji). Listy najczęściej trafiają do dużych firm, ale też do wszystkich innych miejsc, w których grupy osób chcą podzielić się magią Świąt z potrzebującymi.

Dla wielu darczyńców udział w tego typu inicjatywach to nieodłączny element świątecznych przygotowań i okazja do wspólnego pomagania. Prezenty zostały przygotowane w ramach grup, zakładowych działów, ale także indywidualnie, mówi koordynatorska projektu w Bridgestone Poznań.

Akcja „Gwiazdor” po raz pierwszy odbyła się 14 lat temu, a jej pomysłodawcami była grupa znajomych, którzy przygotowali kilkanaście paczek z prezentami dla dzieci. Z roku na rok skala przedsięwzięcia rosła tak, aż przybrała wymiar ogólnopolski (Gwiazdorki docierają m.in. do ośrodków z Gniezna, Poznania, ale też w Krakowie czy Warszawie).

To jedna z wielu inicjatyw, które organizowane są w Wielkopolsce i w całym kraju przed Świętami Bożego Narodzenia, jednak łączy je wszystkie jedno – możliwość przekazania magii Świąt potrzebującym.

Prezenty

Użyte w artykule zdjęcia: Bridgestone

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz