K U L T U R A

Afera z polską muzyką!

Radio Afera - mikrofon  Foto: lepszyPOZNAN.pl / S9+

Rząd chce zwiększyć obecność polskiej muzyki w stacjach radiowych, tymczasem najstarsza niekomercyjna poznańska rozgłośnia (pół wieku działalności, ponad trzy dekady w eterze) od samego początku swego istnienia wspiera polskich artystów. Studencka Radio Politechniki Poznańskiej gra utwory polskich zespołów i muzyków zarówno na swej plejliście, jak i podczas audycji autorskich. Radio Afera wspiera również polskich debiutantów, jako jedna z pierwszych rozgłośni grała takich artystów jak: Rosalie, Wczasy, Terrific Sunday, Izzy and the Black Trees czy Swiernalis.

Według projektu nowych przepisów, od 1. lipca liczba polskich piosenek w eterze ma wzrosnąć z 33% do 49%. Przy tym, między godz. 5.00 a 24.00 wymagane jest osiągnięcie 60% całości. Pomysł budzi duże kontrowersje w środowisku medialnym.

Tak naprawdę nie musimy się tym zajmować. W grudniu 2020 osiągnęliśmy na naszej antenie poziom 68% utworów wykonywanych po polsku, z czego 76% z nich prezentowaliśmy we wskazanych w projekcie godzinach – wyjaśnia Jakub Antkowiak, szef muzyczny Radia Afera.

Co ciekawe, średnio co dziesiąty utwór wykonywany po polsku na antenie Radia Afera został stworzony przez artystów dopiero debiutujących na rodzimym rynku muzycznym. – Nie boimy się prezentować debiutantów i muzyki alternatywnej z naszego kraju – mówi szef muzyczny Afery.

Należy podkreślić, że muzyki tworzonej przez polskich artystów na antenie poznańskiej rozgłośni studenckiej jest coraz więcej i nie jest to w żaden sposób związane z rządowymi planami.

Radio Afera nadaje w Poznaniu i okolicach na 98,6 MHz lub na www.afera.com.pl

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / S9+

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz