Adios Bakero!

KKS Lech 3:1 Manchester City - Liga Europejska - Poznań 2010.11.04  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

KKS Lech 3:1 Manchester City - Liga Europejska - Poznań 2010.11.04 Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterOd dłuższego czasu domagali się tego kibole, a Zarządu KKS Lech Poznań dopiero po piątkowej porażce z Ruchem uznał że czara goryczy się przelała. Jose Mari Bakero został odwołany z funkcji pierwszego trenera Kolejorza – informuje Klub na swojej stronie internetowej.

Bakero pracował w Poznaniu od 3 listopada 2010 roku. Jego obowiązki zapewne przejmie teraz II trener Lecha Mariusz Rumak.

Powodów odwołania jest wiele jak choćby sposób prowadzenia zespołu, słabe wyniki w lidze, najgorsze od sześciu lat rozpoczęcie sezonu letniego (przegrana na swoim stadionie z Bełchatowem 0:1) i tragiczna postawa piłkarzy w meczu z Ruchem Chorzów gdzie zostali rozgromieni 3:0.

Decyzje trenera od początku budziły co najmniej zdziwienie. Złośliwi mówili, że Bakero chyba rzuca kostką i to ona decyduje o tym kto pojawi się na boisku. Najbardziej tolerancyjni kibice Lecha mówili, że trzeba mu dać czas, że być może coś z tego będzie. Niestety nie było, choć trzeba przyznać że BYWAŁO dobrze. To jednak zbyt mało, by osiągać dobre wyniki.

Klub milczy na temat ewentualnego następcy skompromitowanego trenera. W kuluarach pojawiają się przynajmniej dwa nazwiska – Probierz oraz Skorża. Najbardziej prawdopodobnym następcą Bakero jest Michał Probierz. Kolejny na liście Maciej Skorża trener Legii Warszawa miałby przenieść się do Poznania z końcem sezonu, przy czym jeżeli taki scenariusz miałby miejsce to rolę trenera w czasie przejściowym miałby pełnić II trener Lecha Mariusz Rumak. Istnieje jeszcze szansa że Skorża rozwiąże kontrakt z Legią szybciej ze względu na odpadnięcie zespołu z Ligi Europejskiej oraz sprzedaż trzech kluczowych zawodników zespołu.

Jose Mari Bakero przez prawie 16 miesięcy, gdy był trenerem Kolejorza uczestniczył w 51 oficjalnych meczach, z których 25 zakończyło się zwycięstwem, 11 remisem, a 15 przegraną.

Ostatni mecz z Ruchem Chorzów zakończył się fatalnie, choć pierwsze minuty układały się po myśli trenera.  Wiedzieliśmy, że Ruch dobrze wykonuje stałe fragmenty gry, a mimo to nie potrafiliśmy się ustrzec przed startą gola – opowiadał po meczu Bakero – mimo starty gola nie załamaliśmy i dopiero druga bramka pokrzyżowała nasze plany. Choć podczas przerwy trener przekonywał drużynę, że strzelona bramka pomoże jeszcze jeszcze odwrócić losy meczu, niewiele to pomogło.

Niestety tuż po rozpoczęciu drugiej połowy straciliśmy kolejną bramkę, która sprawiła, że zagraliśmy najgorszy mecz za mojej kadencji – przyznał Bakero – bardzo widoczny był brak Rafała Murawskiego, niemniej za drugą połowę musimy prosić kibiców o wybaczenie.

Następcę mamy poznać w poniedziałek (27.02) – o godzinie 13:32 Zarząd Klubu ogłosił, że następcą zostanie Mariusz Rumak – więcej czytaj tutaj.