Sport

Adam Małysz będzie cię ścigał

Wings For Life World Run - Poznań 2015  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Najszybsi ludzie świata wezmą udział w najwolniejszym wyścigu w ich życiu, goniąc tysiące uczestników charytatywnego biegu Wings for Life World Run, który odbędzie się 8 maja 2016 roku w 34 lokalizacjach na całym świecie. Dokładnie o 13:30 ( 11:30 czasu Greenwich ) kierowcy Samochodów Pościgowych, które stanowią wyjątkową ruchomą metę, bardzo powoli wyruszą w pogoń za uczestnikami, nie mając pojęcia, jak długo pojadą ani jak daleko dotrą.

Za kierownicą zasiądą David Coulthard, Max Verstappen i Carlos Sainz Jr z Formuły 1, motocyklowa legenda Ricky Johnson, ikona Stock Car Brasil Caca Bueno oraz 28 innych dobrze znanych osób.

W Poznaniu możesz liczyć na “pomoc” Adama Małysza, który 8 maja 2016 roku dołączy do grona 33 kierowców Samochodów Pościgowych, którzy będą zachęcać dziesiątki tysięcy uczestników Wings for Life World Run w 34 lokalizacjach na całym świecie do szybszej i dalszej ucieczki przed ruchomą metą.

Podobnie jak Adam Małysz, pozostali kierowcy Samochodów Pościgowych poświęcili wiele lat sportom wymagającym maksymalnej koncentracji. Wytrzymałość, precyzja i sprawność wyniesione z rywalizacji na wysokich obrotach tym razem posłużą im do utrzymania równego, wręcz ślimaczego tempa, w którym będą gonić tysiące biegaczy na całym świecie.

Nie trenowałem jazdy w tak powolnym tempie, ale nie boję się tego. Tutaj potrzebna będzie cierpliwość, a tej mi nie brakuje. Na Dakarze też w wielu miejscach mamy ograniczenia prędkości, więc nie jest to dla mnie nowe wyzwanie. Jednak bardzo się cieszę z tej nowej roli! – mówi Małysz.

Dotychczasowy kierowca „ruchomej mety” w polskiej odsłonie imprezy – Michał Kościuszko – tym razem dołączy do grona biegaczy. Małysz będzie miał o tyle trudniejsze zadanie, że na trasie z pewnością pojawi się więcej uczestników, niż w poprzednich edycjach. Już na miesiąc przed biegiem udało się przekroczyć liczbę 3000 zapisanych (to tyle osób, ile zarejestrowało się na bieg w Poznaniu w 2015 roku)!

Wśród światowych sław, które ruszą w pogoń za biegaczami, jest Holender Max Verstappen, który w zeszłym roku w wieku 17 lat jako najmłodszy kierowca Formuły 1 zdobył aż trzy nagrody FIA, w tym nagrodę dla debiutanta roku. Jednak 8 maja zasiądzie za kierownicą holenderskiego Samochodu Pościgowego, więc będzie musiał dać po hamulcach i zwolnić do 15 km/h.

Zwykle jeżdżę z prędkością 325 km/h – mówi kierowca Torro Rosso, który pojedzie w Holandii – ale tym razem liczyć się będzie dystans, a nie szybkość. Chcę być ostatnim kierowcą Samochodu Pościgowego w rywalizacji i dogonić Globalnego Mistrza!.

Kolega Verstappena z zespołu Torro Rosso Carlos Sainz Junior ma inne plany: Poprowadzę Samochód Pościgowy w Hiszpanii. Nie wiem, co Max sobie myśli – oczywiście, że koronacja Globalnego Mistrza nastąpi właśnie tutaj. Jestem w stanie jeździć tak długo, jak będzie to konieczne – stwierdza 21 latek, wiedząc, że dwukrotny zwycięzca Lemawork Ketema w 2014 i 2015 roku biegł przez ponad pięć godzin.

Poważnie mówiąc, wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co robią uczestnicy: wszyscy biegną dokładnie w tym samym czasie niezależnie od lokalizacji, aby zwiększyć świadomość na temat problemu przerwanego rdzenia kręgowego i zebrać fundusze na leczenie tego urazu. Zupełni amatorzy i zapaleni ultrabiegacze startują ramię w ramię, by odmienić życie innych i, wierzcie mi, będę ich dopingował z całych sił, przejeżdżając obok – powiedział syn legendy rajdów Carlosa Saintza.

Bieg Wings For Life rozpocznie się na poznańskiej Malcie 8 maja 2016 roku.

Wings For Life Poland - Poznań 04.05.2014 r.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz