Lifestyle

5G w Poznaniu od poniedziałku

smartfon  Foto: Gilles Lambert

Poznań będzie jednym z 7 miast, w których zostanie uruchomiona pierwsza w Polsce sieć 5G. By jednak z niej korzystać trzeba mieć urządzenia obsługujące ten szybki internet mobilny i abonament Plusa.

Sieć 5G na początku dostępna będzie oprócz Poznania również w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu.

Kiedy ktoś mnie pyta, co to jest 5G, odpowiadam: to nowa jakość internetu i po prostu wolność. 5G to możliwość pełnego i swobodnego korzystania w sposób bezprzewodowy ze wszystkiego, co daje internet w dowolnym miejscu, w jakim się znajdujemy -wyjaśnia Maciej Stec z Polkomtela, operatora sieci Plus.

Plus do stworzenia sieci 5G wykorzystał posiadane przez siebie częstotliwości 2,6 GHz. Dla użytkowników oznaczać to ma wyższa szybkość transferu danych do 600 Mb/s, lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz dużo większa pojemność sieci. Będzie można przesyłać znacznie więcej danych, dużo szybciej i bez zakłóceń.

Od 11 maja wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający m. in. Poznaniu, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.

W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla abonentów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach. Po tym okresie zapewne opłaty wzrosną.

Użyte w artykule zdjęcia: Gilles Lambert

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz