POZnań

400 nowych unikatowych pamiątek z Powstania Wielkopolskiego

Obóz powstańczy w ramach 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Poznań 27.12.2015 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Wydawnictwo Miejskie Posnania zakończyło właśnie społeczną AKCJĘ: POWSTANIE, która W okresie od marca do maja pracowni digitalizacji miejskiego repozytorium Cyryl udało się zebrać blisko 400 materiałów archiwalnych – pamiątek związanych z powstaniem wielkopolskim, dostarczanych przez rodziny powstańców. Kolekcja zostanie opracowana i udostępniona w wersji cyfrowej na stronie projektu oraz na wystawie plenerowej.

Setna, okrągła rocznica powstania wielkopolskiego, jednego z najważniejszych w dziejach regionu, ale i całego kraju wydarzenia, zmobilizowała wiele rodzin do podzielenia się cennymi i bliskimi sercu pamiątkami po swoich najbliższych – powstańcach, często niewymienionych wcześniej w żadnych spisach.

Akcja nie ograniczyła się tylko do samego powstania, ale związana była również z I wojną światową i wojną polsko-bolszewicką, gdyż z wcielonych do armii niemieckiej Polaków wywodzili się przyszli powstańcy, a w wojnie z bolszewikami brały udział zaprawione już w boju i dobrze zorganizowane wielkopolskie jednostki.

W ciągu najbliższych miesięcy Pracownia Digitalizacyjna CYRYL będzie zajmowała się opracowaniem cyfrowej kolekcji powstańczej. We wrześniu rozpoczną się obrady jury, bowiem posiadacze najwartościowszych pamiątek zostaną nagrodzeni.

W grudniu nagrodzone i wyróżnione pamiątki zostaną zaprezentowane na wielkoformatowej wystawie plenerowej w centrum Poznania, której towarzyszyć będzie katalog. W 2019 roku wystawa odwiedzi również inne wielkopolskie miasta uczestniczące w przedsięwzięciu.

Wszystkie zebrane pamiątki, które rodziny powstańców przechowały i ocaliły od utraty, będzie można zobaczyć od grudnia w wirtualnym muzeum historii Poznania CYRYL na stronie www.cyryl.poznan.pl

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, Maciej Męczyński - CYRYL 2018

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz