Sport

39. Bieg Lechitów – zdjęcia

39. Bieg Lechitów  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Ponad 2000 osób ukończyło 39. Bieg Lechitów. Jest to rekord frekwencji tego wiekowego biegu. Bieg rozegrano na dystansie 21,0975 km. Start odbył się z Małego Skansenu na Ostrowie Lednickim, a meta znajdowała się na Placu Świętego Wojciecha pod gnieźnieńską katedrą.

Wiosną 1978 roku z inicjatywy gnieźnieńskich działaczy Szkolnego Związku Sportowego zrodziła się myśl zorganizowania masowej imprezy biegowej dostępnej dla wszystkich. Inicjatywa ta spotkała się z poparciem ówczesnych władz miasta Gniezna oraz Zbigniewa Cendrowskiego – sekretarza generalnego Szkolnego Związku Sportowego. Były to czasy, kiedy pod adresem biegnących (dorosłych) dla zdrowia kierowano uwagi: “Nie męcz się, ojczulku”, “Wariat, Wisła się pali”. Organizatorzy z obawą oczekiwali na zgłoszenia do pierwszego biegu. Z pomocą w propagowaniu biegu przyszli dziennikarze: Andrzej Martynkin – “Sztandar Młodych”, Tadeusz Radłowski – “Sport”, Janusz Kalinowski – “Kurier Polski”.
Na miejsce pierwszego startu wybrano Ostrów Lednicki, skąd w 1000 roku Otton III pieszo wędrował do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. W 978 lat później 3 września tą trasą 305 odważnych zdążało do mety usytuowanej na stadionie klubu “Mieszko” przy ulicy Strumykowej. Tam oczekiwało wielu kibiców i oklaskiwało tych 283 za pokonanie dystansu 19 kilometrów.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz