BizNews

30 wynalazków poznańskich naukowców

dr inż. Andrzej Lewicki autor programu Biogaz+  Foto: PPNT - materiały prasowe

W jednym miejscu zgromadzonych zostało prawie 30 innowacji powstałych w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+. Innowacji gotowych do wdrożenia do produkcji i powszechnego użytku. Pastylki do czyszczenia języka, wódkę z konopi i okulary które odporne są na parę wodną będzie można zobaczyć podczas TECH Show organizowanego przez Poznański Park Naukowo – Techniczny we wtorek 29 stycznia.

Są to nowe rozwiązania i pomysły, które mają szanse zrewolucjonizować takie branże jak meblarska, tekstylna, kosmetyczno-chemiczna, spożywcza czy farmaceutyczna. Są także bardzo ciekawe rozwiązania dla ekologii – informuje Anna Ciamciak, rzecznik prasowy PPN-T.

Na przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych czekać będą prototypy, postery, a przede wszystkim sami twórcy innowacyjnych rozwiązań, gotowi zaprezentować swoje projekty oraz atuty ich zastosowania w przemyśle.

Podczas konferencji znajdą się także rozwiązania dla firm działających w branży chemicznej. Zobaczyć będzie można m.in. plastikowe wyroby służące do utrzymywania czystości, na przykład szczotki do mycia toalety charakteryzujące się własnościami bakteriostatycznymi.

Naukowcy udoskonalili także metody produkcji naturalnych tkanin o właściwościach hydrofobowych. Wyobrazić możemy sobie tu kurtkę, płaszcz lub spodnie z naturalnego materiału, a nie plastiku czy gumy, które nie przemakają. Stworzono także preparat, dzięki któremu okulary, lustra, gogle narciarskie, szyby samochodowe czy wszelkiego rodzaju inne powierzchnie szklane oprą się parze wodnej, nie zaparują, a nawet nie ulegną oblodzeniu!

Podczas Tech Show zaprezentowane zostaną technologie otrzymywania i hydrolizy białek ziemniaka na cele spożywcze dla działających na terenie Polski zakładów przemysłu ziemniaczanego. Naukowcy opracowali recepturę pierwszego w Polsce produktu alkoholowego (wódki), na bazie olejku eterycznego z konopi, pozyskiwanego w poszczególnych fazach dojrzałości roślin.

Ekologia niezmiennie pozostaje w kręgu zainteresowań naukowców. Podczas konferencji Tech Show zobaczyć będzie można systemy biologicznego badania zanieczyszczeń w wodzie wodociągowej czy Asystent eksploatatora oczyszczalni ścieków, który wesprze pracę projektanta, technologa lub operatora oczyszczalni ścieków.

Wszyscy, którzy cierpią na niedobory żelaza oraz firmy zajmujące się produkcją suplementów diety z pewnością zainteresują się produktem SuBFer. To suplement żelaza otrzymywany z kiełków roślinnych wzbogacanych w ferrytynę.

Podczas konferencji będzie można zapoznać się także z gotowymi recepturami serii kosmetyków bez parabenów z wykorzystaniem oleju konopnego i ekstraktów z ziół.

Zaprezentujemy też nową linię pastylek higienizujących do czyszczenia języka. To produkt spożywczy z nowym składnikiem słodzącym, zastępującym w całości cukier biały. Efekt czyszczenia języka otrzymujemy dzięki zastosowaniu odtłuszczonych zmielonych nasion lnu o odpowiedniej granulacji. Nieprzyjemny oddech jest eliminowany dzięki olejkom eterycznym o właściwościach bakteriobójczych. Ze względu na zastosowanie innego komponentu cukrowego produkt nie będzie stanowił pożywki dla bakterii – informuje rzecznik PPNT

Ci, którzy odwiedzili Laboratorium Wyobraźni PPNT znają już interaktywną platformę rehabilitacyjną. Być może grając, nawet nie zdawali sobie sprawy z jej dobroczynnego wpływu na korekcję wad postawy i prawidłowe utrzymanie postawy ciała.

To Podest pomiarowy, który odczytuje nacisk z czterech punktów. Dzięki precyzji i prędkości pomiaru jest w stanie śledzić w czasie rzeczywistym poruszanie się użytkowników, a zmianę ich pozycji wykorzystać do poruszania obiektami w wirtualnej rzeczywistości, czyli np. w grze komputerowej. Platforma rozpoznaje postawę ciała gracza, a tym samym zmusza go do utrzymania prawidłowej postawy lub do utrzymania sylwetki w pozycji wymuszonej. Posiada wysokie możliwości terapeutyczne, zarówno w kwestii wad postawy jak i rehabilitacji pourazowej. Prototyp stworzony w ramach wsparcia z programu Inkubator Innowacyjności+.

Wszystkie rozwiązania, które będą prezentowane na konferencji Tech Show, zostały wypracowane przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego, Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Spółki Celowej Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Plantinova Sp. z o.o.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje jedynie rejestracja.
FORMULARZ REJESTRACYJNY: https://rejestracja.ppnt.poznan.pl/formularz/185-konferencja-tech-show-innowacje-dla-biznesu

Użyte w artykule zdjęcia: PPNT - materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz