Aglomeracja

3 lata więzienie grożą nastolatkowi za udostępnianie transmisji imprez sportowych

Policja zatrzymanie podejrzanego  Foto: Wielkopolska Policja / Biuro Prasowe

Nastolatek nielegalnie udostępniał w sieci transmisje imprez sportowych. Za popełnione przestępstwo grodzi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jak informuje policja 18-latek swoimi działaniami spowodował straty sięgające 4 milionów złotych.

Sprawę policjantom z Poznania zajmującym się zwalczaniem przestępczości internetowej zgłosł organizator imprez sportowych o charakterze komercyjnym, które odpłatnie transmitowane są w sieci. Właściciel platformy internetowej poinformował o nielegalnym udostępnianiu sygnału

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością namierzyli pirata internetowego. Nie było to łatwe, ponieważ sprawca skutecznie omijał zabezpieczenia zastosowane przez właściciela platformy i starannie zacierał ślady swojej działalności w sieci, wykorzystując zagraniczne serwery. Z myślą o dużym zasięgu nielegalnych transmisji wykupywał określone domeny internetowe przeznaczone do tego celu, a informację o tym fakcie zamieszczał na wszelkich możliwych portalach społecznościowych oraz forach popularnych wśród entuzjastów tej formy rozrywki.

Na podstawie zgromadzonych dowodów ustalony 18-latek został zatrzymany 25 listopada w swoim domu w Świdniku. Śledczy zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy i telefony. W przeszłości młody mężczyzna nigdy nie był notowany przez Policję.
Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu sprawca zaangażował kilkanaście innych osób, które nakłaniał do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych, dzięki czemu mógł prowadzić swoją nielegalną działalność. Zidentyfikowani wspólnicy sprawcy to osoby w wieku od 13 do 20 lat, mieszkający w różnych rejonach kraju. Żadna z tych osób nie uniknie konsekwencji prawnych, osoby nieletnie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Mężczyzna usłyszał zarzuty z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyznał się i złożył wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręcznie majątkowe. W rozmowie ze śledczymi podejrzany nie ukrywał, że nie kierował się jedynie chęcią zarobku. Chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów internetowych. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Użyte w artykule zdjęcia: Wielkopolska Policja / Biuro Prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz