K U L T U R A

Poznań wyzywa Paryż! Startuje 3FRIV Festival

FRIV Poznań-Paryż  Foto: FRIV Poznań-Paryż

FRIV Poznań-Paryż Foto: FRIV Poznań-ParyżFRIV Festival, który rozpocznie się w czwartek to seria wydarzeń muzyki improwizowanej. Co dwa lata poznańscy improwizatorzy spotykają się na scenie z muzykami z europejskich stolic. W poprzednich edycjach z Berlina i Budapesztu, a teraz Paryża. Dźwięk traktowany jest jako medium międzyludzkiej i międzypaństwowej komunikacji bez użycia słów.

Przez cztery dni października Pawilon Nowa Gazownia stanie się areną muzycznego starcia poznańskiej i paryskiej sceny muzycznej. Paryż to z jednej strony ogromne dziedzictwo kulturowe, z drugiej nowe trendy, często przywiezione przez imigrantówtłumaczą swój wybór organizatorzy festiwalu, poznańscy improwizatorzy Patryk Lichota i Piotr Tkacz – to idealne warunki do rozwoju muzyki eksperymentalnej i improwizowanej.

Zanim usłyszymy pierwsze brzmienia, losowanie wyłoni koncertowe zestawienia. Będziemy świadkami uformowania się międzynarodowych duetów, triów i kwartetów. Artyści, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się na scenie, staną przed zadaniem muzycznej komunikacji z wylosowanymi partnerami oraz z publicznością.

Przy wyborze ośmiu improwizatorów z Paryża organizatorzy kierowali się pragnieniem stworzenia warunków do niecodziennych wspólnych wariacji muzycznych. Usłyszymy dwóch twórców nietypowych instrumentów. Olivier Toulemonde, improwizuje używając zestawu sprężyn i przedmiotów. Pascal Battus wydobywa dźwięki z położonej na płasko gitary, którą otacza elektroniką, mikrofonami kontaktowymi i zgromadzonymi przedmiotami. Gratką mają być koncerty pionierów i ważnych postaci libańskiej sceny muzyki improwizowanej, występujących na co dzień we Francji: trębacza Mazena Kerbaja i gitarzysty Sharifa Sehnaoui.

Francuzów czeka zadanie współdzielenia sceny z ośmioma poznańskimi muzykami. Witold Oleszak, członek słynnej grupy Reportaż oraz zespołu RAL7024, skorzysta z fortepianu, fortepianu preparowanego, instrumentów własnej konstrukcji, także tych zepsutych oraz krawędzi ruiny. Skrzypaczka Anna Zielińska, mająca w dorobku kilkadziesiąt prawykonań utworów solowych i z elektroniką, koncertująca w Europie, Azji i obu Amerykach, pokaże jak w muzyce eksperymentalnej wykorzystać klasyczny instrument. Udział Łukasza Szalankiewicza (alias Zenial), którego wcześniej usłyszeć można było na takich festiwalach jak Audio Art czy Unsound, a także jako autora projektów audiowizualnych w Galerii Kordegarda, CSW Zamek Ujazdowski czy Galerii Arsenał, jest gwarancją że nie zabraknie elektroniki na najwyższym poziomie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Koncerty, warsztaty, dyskusje – Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1.
Projekcje filmów – Kluboksięgarnia Głośna, ul Św Marcin 30/8-9.
Klub festiwalowy – Strefa Kultywator, ul. Zielona 8.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz