K U L T U R A

Noc Kupały – szykujecie się na lednickie wianki!

Wielkopolanki plota wianki  Foto: mat. pras

Noc Kupały na Lednicy trwa niezmiennie od początku istnienia Muzeum. Wydarzenie nawiązuje do pradawnego, słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca. Święto wody i ognia, dnia i nocy, kobiety i mężczyzny, urodzaju oraz płodności. Wtedy to zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej maggi. W sobotę 19 czerwca muzeum przygotowało mnóstwo atrakcji, w tym koncert i widowisko obrzędowe! Początek o godz. 18:00, finał 23:00!

Wydarzenie Nocy Kupały powszechne było na obszarach zamieszkiwanych głównie przez ludy słowiańskie. Na Litwie znana jest pieśń, która opowiada, jak to pierwszej wiosny po stworzeniu świata Księżyc wziął ślub ze Słońcem. Kiedy jednak Słońce po nieprzespanej nocy poślubnej wstało i wzniosło się ponad horyzont, Księżyc je opuścił i zdradził z Jutrzenką. Od tamtej pory oba ciała niebieskie są wrogami, nieustannie ze sobą walczą i rywalizują – najbardziej podczas przesilenia letniego, kiedy noc jest najkrótsza, a dzień najdłuższy.

W bogatym programie zaplanowano zabawy ruchowe, warsztaty robienia wianków, konkursy, pogawędki z archeologami na temat wykopalisk i podwodnym o skarbach znalezionych w Jeziorze Lednica.

Będą też miłosne wróżby a wydarzenie zakończy Koncert zespołu „Percival” oraz widowisko obrzędowe „Noc Kupały” w wykonaniu Zespołu Pieśni Tańca „Łany” obfitujące w specyficzną muzykę, ognie i charakterystyczne tańce

Użyte w artykule zdjęcia: mat. pras

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz