K U L T U R A

Dziś startuje Festiwal Malta

Malta Festival - Poznańska Orkiestra Improwizowana - Requiem dl  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Między 18 a 29 czerwca Poznań zmieni się w plenerową scenę zasilaną energią widzów i zaproszonych artystów – cyrkowców, tancerzy, performerów, muzyków. Hasłem 31. edycji Festiwalu Malta jest “Powrót na ziemię / Back to the Ground”. Wydarzenie wraca do korzeni – będzie kolorowo i nostalgicznie. Powróci siedzenie na trawie, piknikowanie, a także żonglerka, pantomima, klaunada i akrobacje. Jak co roku siłą festiwalu będzie różnorodność i konsekwencja.

Po wielu miesiącach spędzonych w domach i przed ekranami komputerów, spotkajmy się razem na Festiwalu Malta, który w tym roku wraca do swoich korzeni – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Myślę, że w różnorodnym programie każdy znajdzie coś dla siebie – będzie można zobaczyć spektakle gościnne lub te wyprodukowane przez poznańskie teatry, a także koncerty czy działania artystyczne oraz animacyjne dla różnych grup wiekowych. Festiwal ponownie będzie blisko mieszkanek i mieszkańców, sprzyjając budowaniu relacji między nami, zawieraniu nowych znajomości, tworzeniu więzi sąsiedzkich.  To właśnie niezobowiązującego bycia razem i wspólnego przeżywania emocji najbardziej teraz potrzebujemy. Zapraszam serdecznie do Poznania. Zapraszam na Festiwal Malta – dodaje.

W tym roku poznaniacy i turyści będą mogli wziąć udział w 143 wydarzeniach, w tym 136 bezpłatnych. Wszystko to przygotowuje ponad 600 artystów w 24 lokalizacjach na terenie Poznania.

Konsekwentnie łączymy różne światy, pokazujemy, jak rzeczy nieoczywiste, na pozór niezależne połączone przez talent twórczy i siłę sztuki stają się dostępne dla każdej osoby wiedzionej ciekawością poznania. Tej ciekawości naszym widzom i widzkom nigdy nie brakuje. Mamy poczucie, że pandemia na nowo wyzwoliła potrzebę wspólnego świętowania i celebrowania bycia razem. Z wirtualnych przestrzeni ostatnich miesięcy powróćmy zatem na ziemię, odzyskajmy grunt pod nogami – podkreślają organizatorzy festiwalu.

Do Poznania przyjedzie “najczęściej nagradzany” i “najambitniejszy” reżyser naszych czasów – Milo Rau. W programie Generatora Malta sztuka angażująca społeczne konteksty ziemi – w parku Wieniawskiego wykopana zostanie twierdza, instalacja Oli Korbańskiej i Iwo Borkowicza dla działań z obszaru sztuki i aktywizmu. Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera koncertu “Projekt Krynicki” Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Alka Nowaka ze specjalnym udziałem Orkiestry Sinfonia Varsovia i Bassemem Akiki oraz koncert finałowy Jazz Band Młynarski-Masecki.

“Portret” to nowy, międzynarodowy nurt Malty, w tym roku wokół twórczości szwajcarskiego reżysera Milo Rau, który jest dyrektorem teatru w Gandawie, NT Gent. W programie głośny spektakl “Powtórzenie. Historia/e teatru (I)” o pierwszym w Belgii morderstwie na tle homofobicznym w Auli Artis oraz pokazy rejestracji spektakli, filmów i spotkania w Kinie Pałacowym. Na debaty Forum przy stole wokół hasła “Ruchy oporu”, których punktem wyjścia jest ubiegłoroczna fala światowych protestów, organizatorzy zapraszają do parku Wieniawskiego. 

Na plenerowej scenie w zielonym miasteczku festiwalowym będzie można zobaczyć wyprodukowane przez Komunę Warszawa spektakle w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, Cezarego Tomaszewskiego, Agnieszki Jakimiak i Anny Smolar oraz spektakl Grzegorza Laszuka w Teatrze Polskim. W programie muzycznym prezentacja trzech europejskich scen z Berlina (Laura Lee & the Jettes, Jennifer Touch), Poznania (Izzy and the Black Trees, Shyness!), Kijowa (Gurt [O], Ofliyan), koncert Karoliny Czarneckiej z dziewczęcym chórem Skowronki oraz występ Meli Koteluk i Kwadrofonik z poezją Baczyńskiego. W programie także premiery poznańskich scen jak Teatr Biuro Podróży, Usta Usta Republika, Teatru Muzycznego i Polskiego Teatru Tańca.

Co łączy człowieka z ziemią i na jakie relacje mu ona jeszcze pozwoli? Ten temat rozwinie kuratorka Joanna Pańczak z artystami i artystkami w Generatorze Malta pod hasłem “Ziemia nieswoja”. Prace nagrodzone w ramach konkursu pokażą: Maria Dutkiewicz i Karolina Wajma, Edka Jarząb i Kolektyw Uskoki, Anna Kędziora, Luca Spano, Karolina Szczypek, Oriol Fuster Cabrera, Paula Kaniewska, make LARMO (Paulina Woźniczka, Weronika Krupa), new visions (Margaret Amaka Ohia-Nowak, Agnieszka Bułacik). Ich finałowe rezydencje zobaczymy w instalacji-twierdzy Oli Korbańskiej i Iwo Borkowicza “Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce”. Grupa terenowa młodych razem z Agnieszką Różyńską od maja twórczo realizuje “Kurs Miejskiego Relaksu” w Rodzinnych Ogródkach Działkowych na Winiarach. Efekty ich pracy zobaczymy na wystawie i przy muzyce zespołu Tęskno. 

Festiwal będzie obecny także na innych fyrtlach. Uczestnicy razem artystkami Agnieszką Grodzińską i Magdaleną Starską odwiedzą Głuszynę i Krzesiny, gdzie zaplanowane jest wielkie “Święto fyrtli”, a także koncert Fanfara Awantura, piknik, społeczna rzeźba, spacery i wiele sąsiedzkich aktywności.

Więcej informacji i szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie festiwalu

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz