Aglomeracja

Zespół postcovidowy – pomoc dla kobiet

COVID  Foto: engin akyurt

Warsztaty oraz pomoc psychologiczna, prawna i medyczna dla kobiet uwzględniająca skutki pandemii Covid-19 w odniesieniu do wzrostu skali przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć prowadzona będzie przez Fundację Akceptacja od1 kwietnia i potrwa do końca tego roku.

Nałożenie się problemów, jakich doświadczają kobiety po przejściu choroby wywoływanej przez koronawirusa, potęgują i pogłębiają negatywne doznania, jakich doświadczają w związku z sytuacjami przemocowymi i dyskryminacyjnymi. Obserwujemy to w naszych działaniach od początku pandemii, dlatego postanowiliśmy wzmocnić ten obszar naszego wsparcia – informują przedstawicielki stowarzyszenia Akceptacja.

W międzynarodowej literaturze naukowej pojawia się termin “zespołu postcovidowego” jako komplikacji po zachorowaniu, obejmujący różnorodne objawy z układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, nerwowego, skóry i mięśni. Nie wiadomo, dlaczego powrót do zdrowia niektórych osób jest przedłużony, ale wymienia się paręnaście czynników, takich jak zmniejszona odpowiedź układu immunologicznego, reinfekcja, przewlekłe reakcje zapalne, autoimmunologiczne. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ pandemii oraz przechorowania wirusaSARS-CoV2 wywołującego COVID-19 na zdrowie psychiczne, szczególnie u pacjentek cierpiących statystycznie częściej na zaburzenia depresyjne i lękowe.

Podczas warsztatu będziemy starać się zdefiniować reakcje stresowe, lękowe i inne towarzyszące zaburzeniom somatycznym(takim jak COVID-19) i wskażemy sposoby w jakich można sobie z nimi radzić lub gdzie i kiedy szukać pomocy, medycznej bądź psychologicznej – informuje stowarzyszenie.

Działania skierowane do kobiet z Poznania obejmują wsparcie indywidualne w postaci doradztwa psychologicznego, prawnego i medycznego. Dyżury telefoniczne jak i stacjonarne pełnić będzie również osoba, która może wesprzeć wiedzą w zakresie wsparcia pomocy społecznej, może wyjaśnić gdzie się udać i pomóc w skompletowaniu listy potrzebnych dokumentów czy informacji.

Więcej informacji na facebooku oraz stronie internetowej Fundacji: www.facebook.com/FundacjaAkceptacja oraz www. akceptacja.org

Użyte w artykule zdjęcia: engin akyurt

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz