K U L T U R A

Zmarł Robert Gamble, wydawca Harrego Pottera

Robert Gamble  Foto: Wydawnictwo Media Rodzina


Kolejna smutna wiadomość, odszedł Robert Gamble, amerykański pastor i wydawca m.in. Harrego Pottera ale też wielu innych wspaniałych książek dla dzieci wydawnictwa Media Rodzina. Miał 83 lata.

Robert Gamble Foto: Wydawnictwo Media Rodzina

O śmierci Amerykanina związanego z Poznaniem poinformował, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz. Robert Gamble urodził się w Filadelfii, ale od dziesięcioleci związany jest z Polską i Poznaniem. Został wyróżniony tytułem zasłużony dla Miasta Poznania.

W latach 80. zaangażowany był w rozwój ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce, pomagając im w nawiązywaniu kontaktu ze specjalistami amerykańskimi. Był prawnukiem założyciela amerykańskiego koncernu Procter&Gamble.

W roku 1992 r. podjął decyzję sponsorowania pierwszego w Polsce talk-radia, Radia Obywatelskiego. Jego siedzibą były Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W tym samym roku założył wydawnictwo Media Rodzina, które do dnia dzisiejszego opublikowało około tysiąca tytułów w tym wiele bestsellerów dla dzieci i młodzieży. Ważną częścią programu wydawniczego Media Rodziny są również książki autorów bezpośrednio związanych z Poznaniem i Wielkopolską. Także w 1992 r. Robert Gamble zainspirowany powieścią Małgorzaty Musierowicz pt. “Noelka” postanowił zainicjować i częściowo sponsorował również w latach następnych “Wigilię pod Rondem”.

Użyte w artykule zdjęcia: Wydawnictwo Media Rodzina

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz