POZnań

Szpital tymczasowy na MTP

Pawilony MTP  Foto: MTP

Trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19 w Poznaniu. Wojewoda zapewnił, że prace przebiegają zgodnie z planem.

Wszystko wskazuje na to, że do końca listopada uda się rozpocząć funkcjonowanie placówki – dodał Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Spotkał się on we wtorek z grupą roboczą zajmującą się budową szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poinformował, że trwają prace przygotowawcze związane z infrastrukturą techniczną.

Zgodnie z założeniami tymczasowy szpital dla pacjentów zakażonych koronawirusem ma docelowo pomieścić ok. 500 łóżek i dodatkowych ponad 40 łóżek respiratorowych. Działania placówki tymczasowej będzie nadzorował szpital im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

Trwa m.in. kompletowanie kadry medycznej. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował, że w tej sprawie wojewoda rozmawiał z Wielkopolską Izbą Lekarską i Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. W najbliższych dniach ma ruszyć także strona rekrutacyjna dla lekarzy, pielęgniarek, techników elektroradiologii, ratowników i opiekunów medycznych czy wolontariuszy, którzy będą chcieli pracować w szpitalu tymczasowym.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podkreślił, że liczy na każdą parę rąk, każde wsparcie. W związku z organizacją tymczasowego szpitala powołał również pełnomocników. Pełnomocnikiem ds. medycznych została doktor Luiza Maria Korol, a pełnomocnikiem ds. technicznych Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Jestem zbudowany współpracą z miastem, MTP i szpitalem przy Szwajcarskiej – dodał Wojewoda – na bieżąco rozwiązujemy problemy, które pojawiają się na horyzoncie. Robimy to po wielkopolsku, czyli porządnie.

We wtorkowym spotkaniu udział wzięli m.in. wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, prezes MTP Tomasz Kobierski i dyrekcja szpitala im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej. O szczegółach przedsięwzięcia wojewoda wielkopolski ma poinformować w najbliższych dniach wspólnie z prezydentem Poznania na specjalnej konferencji prasowej. (PAP) ajw/ joz/

Użyte w artykule zdjęcia: MTP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz