K U L T U R A

Czwarty krok Malty

Vampek Król – Baśnie Właśnie - Festival Malta 2020  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

To już czwarty krok Malty w czasie zarazy! Od czerwca mobilna scena zaparkowała na Ratajach, Piątkowie, Winogradach – na początku sierpnia zatrzyma się na Śródce z plenerowym spektaklem Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć grupy Asocjacja 2006. W programie debata Forum o człowieku przyszłości z Moniką Bakke, Łukaszem Lamżą i Janem J. Zygmuntowskim. Generator Malta skieruje nasz wzrok na społeczną sytuację terenów Bogdanki, organizując spotkanie Bogdanka w klinie i koncert Cukrów. W sieci odbędzie się druga debata z Poznańską Garażówką, a w poznańskich podwórkach spektakl taneczno-muzyczny Krystyny „Lamy” Szydłowskiej. Krok czwarty potrwa między 5 a 12 sierpnia. Wstęp wolny!

Harmonogram czwartego kroku

środa, 5.08, g. 17:00-18:30

Forum: „Człowiek przyszłości”, Monika Bakke, Łukasz Lamża, Jan J. Zygmuntowski, Karolina Lewicka / debata

Genetyka i badania nad sztuczną inteligencją gwałtownie się obecnie rozwijają. Czy człowiek przyszłości będzie istotą genetycznie połączoną ze zwierzętami i z roślinami, złączoną trwale z maszynami czy całkowicie zastąpioną przez sztuczną superinteligencję? Jakie będą społeczne i egzystencjalne konsekwencje postępu technologicznego dla człowieka?

Będzie to czwarta debata Forum, której tematem będzie Człowiek przyszłości. W Fundacji Malta z dziennikarką Karoliną Lewicką rozmawiać będą: Monika Bakke (prof. UAM, badaczka sztuki i estetyki w perspektywie posthumanistycznej, genderowej i transkulturowej), Łukasz Lamża (dziennikarz, wykładowca akademicki specjalizujący się w filozofii przyrody i nauki oraz popularyzator nauki), Jan J. Zygmuntowski (ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, systemami gospodarczymi, ekonomią innowacji i gospodarką cyfrową).

środa, 5.08, g. 19:00,  piątek, 7.08, g. 17:30 i g. 19:00

„Potrzebuje Cię jak wody”, choreografia: Krystyna Lama Szydłowska / improwizacje taneczno-muzyczne

To lokalny projekt choreograficzno-muzyczny Krystyny „Lamy” Szydłowskiej, w którym poprzez gest, ruch i dźwięk spróbujemy uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem oraz zagłębić się w naturę tego żywiołu. Spektakl swoją premierę miał 25 lipca na Scenie na Wilczaku, teraz rusza w miasto i odbędzie się w trzech podwórkach starych dzielnic Poznania. Projekt został przygotowany do oglądania z okien, klatek schodowych, balkonów czy dachów – specjalnie zaprojektowany, wielkoformatowy obiekt scenograficzny posłuży tancerzom i muzykom do stworzenia ruchomych, wodnych krajobrazów, które na co dzień nie są dostępne mieszkańcom i mieszkankom gęsto zabudowanych śródmiejskich kamienic.

czwartek, 6.08, g. 18:00

debata „Bogdanka w klinie”, Kolektyw Nurkowy Bojka

Kolektyw Nurkowy Bojka zaprasza na debatę o istotności klinów zieleni w mieście, ich funkcji ekologicznej i społecznej, wpływie na gospodarkę wodną, a także o sytuacji ogródków działkowych ROD Bogdanka, znajdujących się w zachodnim klinie zieleni, a zagrożonych częściową zabudową. Jaka powinna być polityka miasta Poznania wobec klinów zieleni? Czy pozwalanie na zabudowę terenów sąsiadujących z ciekami wodnymi i tym samym lekceważenie skutków zmian klimatu, jest jedyną możliwością? Jakie rozwiązania stosują inne miasta na świecie? O tym będziemy dyskutować z zaproszonymi przyrodnikami, prawnikiem, architektami, urzędnikami i mieszkańcami. Debata Bogdanka w klinie odbędzie się 6 sierpnia o godz. 18:00 na ROD Bogdanka przy ul. Pułaskiego, wstęp wolny.

czwartek, 6.08, g. 20:00

koncert Cukry

Ich muzyka to fuzja inspiracji tradycyjnymi harmoniami, współczesną poezją, polskim psychorapem lat 90. Jednym z utworów będzie protest-song Woda jest tobą, który Cukry stworzyły z rozmów z artystami i artystkami tegorocznego Generatora Malta o społecznych kontekstach wody. Wstęp wolny.

CUKRY – „Woda jest tobą”, reż. Maria Ornaf, zdj. Zuzanna Zachara-Hassairi

ROD Bogdanka przy ul. Pułaskiego, wstęp wolny.

niedziela, 9.08, g. 22:00-23:00

„Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć”, Lech Raczak, Asocjacja 2006 / mobilny teatr

Spektakl pełen legend, w którym sacrum miesza się z profanum, to, co zmyślone z faktami, tragedia z farsą, a odległa przeszłość z teraźniejszością – Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć . Plenerowe widowisko odbędzie się w hołdzie Lechowi Raczakowi, wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu Malta, który był reżyserem tego spektaklu.

Bohaterem opowieści jest Juda Loew ben Bezalel, znany jako Maharal, który urodził się w Poznaniu. Był to XVI-wieczny rabin Pragi, który według legendy ulepił z gliny postać człowieka, a następnie ożywił ją, wkładając jej do ust pergamin z hebrajskim słowem emet („prawda”). Wymazanie pierwszej litery powodowało powstanie słowa met (czyli „śmierć”), co odbierało Golemowi życie. Mahral do dziś jest uważny za jednego z największych znawców Talmudu, żydowskiej mistyki i filozofii. Twórcy nawiązują w spektaklu do legend o poznańskich rabinach, wykorzystują anegdoty z miejskich kronik, przywołują niedawne wydarzenia, a także współczesne wyobrażenia o Poznaniu.

Spektakl odbędzie się 9 sierpnia o godz. 22:00 w amfiteatrze przy Bramie Poznania na Śródce. Wydarzenie jest niebiletowane.

środa, 12.08, g. 17:00-18:30

Poznańska Garażówka, „Woda – miasto – migracje” / debata w języku angielskim

Drugie spotkanie z cyklu Woda/Migracje poświęcone będzie kwestii miejskiej, z perspektywy zjawiska znikających miast i przymusowej migracji w kontekście powodzi oraz susz. Na konkretnych przykładach z Europy i Polski omówimy, w jaki sposób i jakimi narzędziami (m.in. z pola sztuki, badań i aktywizmu) można śledzić, dokumentować, monitorować procesy znikania. W jakich kategoriach je rozpatrywać oraz czy w niedalekiej przyszłości możemy zostać „uchodźcami klimatycznymi we własnym kraju”? Uczestnikami debaty, którą poprowadzi Katarzyna Czarnota będą: Gustavo Carvalho (artysta Generatora Malta), prof. dr hab. Jacek Piskozub (oceanolog, profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk), Łukasz Łyskawka (współorganizator pierwszego Obozu Dla Klimatu, zaangażowany w temat kopalni odkrywkowych), Katarzyna Słubik (prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, prawniczka, autorka publikacji z zakresu migracji i przestrzegania praw migrantów). Transmisja rozmowy odbędzie się 12 sierpnia o godz. 17:00 w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz