POZnań

Zamek Cesarski odkrywa piękne sale i detale

Centrum Kultury Zamek  Foto: ml.kaczynski@gmail.com

Zakończył się trwający od października 2018 roku remont reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części dawnego Zamku Cesarskiego. Konserwacji poddane zostały zarówno kamienne podłogi, balustrady i parapety, elementy metalowe – żyrandole, kinkiety, kraty osłaniające wnęki kaloryferów jak i wystrój drewniany, boazerie i parkiety. Nowe przestrzenie można zwiedzać z audioprzewodnikiem i aplikacją.

Dzięki prowadzonym pracom powstrzymana została degradacja szlachetnych materiałów, a wygląd i wyposażenie odzyskały pierwotny kształt i funkcjonalność. Do wykonania wystroju architektonicznego zastosowano ponad 20 gatunków różnego rodzaju skał: wapieni i marmurów, granitów, tufu wulkanicznego i piaskowca. Również elementy drewniane po oczyszczeniu ujawniają różnorodność i bogactwo zastosowanych rodzajów drewna: mahoniu, dębu, jesionu, buku, pięknych intarsji i fornirów.

Niektóre przestrzenie zmieniły swój wygląd, umożliwiając realizację przedsięwzięć poszerzających ofertę kulturalną Zamku m.in. o: Laboratorium Kultury na parterze, mediatekę z archiwalnymi materiałami oraz opowieściami ludzi, których losy splotły się z Zamkiem oraz przestrzeń wystawową na 2 piętrze, na której znajdą się obiekty związane z budynkiem oraz jego historią, m.in.: płaskorzeźby, meble, dokumenty i oświetlenie.

Zachodnie Skrzydło Zamku można zwiedzać po zakupieniu biletu wstępu w cenie 5 zł lub po wypożyczeniu audioprzewodnika czy uruchomieniu aplikacji w cenie 15 zł (od 1.08. – 20 zł).

Do każdego biletu (nie do audioprzewodnika i aplikacji) dodawany zostaje folder informacyjny z mapkami.

Zakup biletu i wypożyczenie audioprzewodnika / uruchomienie aplikacji jest jednocześnie wstępem na wystawę do Galerii Fotografii pf, która wraca po długiej przerwie z wystawą „Uwaga! Remont! Metamorfozy Zamku Cesarskiego”. Galeria czynna będzie od 13.07. codziennie w g. 11-19.

Centrum Kultury Zamek Foto: Maciej Kaczyński

Nowe nazwy przestrzeni:

Korytarz Amonitowy – można się nim udać w stronę Sieni Przejazdowej, Laboratorium oraz biur CK ZAMEK. Nazwa korytarza pochodzi od amonitów, czyli skamieniałości sprzed milionów lat, które można zobaczyć w marmurowych płytach posadzki.

Hol Mozaikowy prowadzi do Sieni Przejazdowej oraz na Schody Paradne. Można tu także obejrzeć film poświęcony historii Zamku. Nazwa holu pochodzi od mozaik z czasu II wojny światowej umieszczonych na suficie.

Pokój Jesionowy – pomieszczenie powstało podczas przebudowy Zamku w trakcie II wojny światowej. Miało służyć jako przedpokój przed sypialnią Adolfa Hitlera. Warto zwrócić uwagę na boazerię z dekoracjami wykonanymi w technice intarsji.

Korytarz Cesarski – główny korytarz pierwszego piętra Zamku. Jego nazwa przypomina o dawnym apartamencie cesarskim znajdującym się w tym skrzydle budynku. Korytarz łączy Hol Kolumnowy oraz Hol przed Salą Kominkową. Z niego można przejść do pokoi Orzechowego i Brzozowego oraz Galerii Fotografii pf.

Pokój Orzechowy – Pierwotnie w tym miejscu znajdował się Pokój Norweski. Zlikwidowano go nadając pomieszczeniu obecny wygląd. Wnętrze miało służyć jako jadalnia przeznaczona dla Adolfa Hitlera i jego najbliższych współpracowników. Nazwa pokoju pochodzi od drewna orzechowego, użytego do wykonania znacznej części boazerii.

Hol Kolumnowy – ten obszerny hol położony jest pomiędzy wschodnią, dawniej reprezentacyjną częścią Zamku, a zachodnią, pełniącą rolę mieszkalną. Szczególną uwagę zwracają kolumny pochodzące z pierwotnego wystroju Zamku oraz płaskorzeźbione płyty umieszczone tu w 1966 roku.

Hol Kasetonowy – znajduje się nad Holem Kolumnowym i ma podobną do niego wielkość. Nazwa holu pochodzi od drewnianego sufitu z czasu II wojny światowej, imitującego strop kasetonowy. W tej przestrzeni można obejrzeć wystawę poświęconą historii Zamku.

Biblioteka Multimedialna – podczas II wojny światowej wnętrze to było holem recepcyjnym, o czym przypominają charakterystyczne szafy. Obecnie znajdują się tu stanowiska komputerowe, przy których można zapoznać się z archiwaliami o historii Zamku oraz materiałami dotyczącymi jego recepcji i działalności Centrum Kultury ZAMEK.

Pokój Mahoniowy – pomieszczenie to powstało z przeznaczeniem na gabinet Arthura Greisera – namiestnika III Rzeszy w Poznaniu. Na uwagę zasługują boazerie wykonanie z różnych gatunków drewna
i zdobione intarsją. Nazwa pomieszczenia pochodzi od mahoniu, którego użyto do stworzenia wystroju wnętrza.

Hol Trawertynowy – to wewnętrzny hol kompleksu pomieszczeń użytkowanych przez Arthura Greisera – namiestnika III Rzeszy w Poznaniu. Oprócz dawnego gabinetu znajduje się tu także Sala pod Zegarem, pełniąca w czasie II wojny światowej funkcję sali narad. Nazwa holu pochodzi od trawertynu – kamienia, którym wyłożono ściany wnętrza.

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Kaczynski, ml.kaczynski@gmail.com

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium