POZnań

Więcej pieniędzy na Rynek Łazarski

Rynek Łazarski po remoncie - wizualizacje  Foto:

Radni podczas wtorkowej sesji przyjęli zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta. Zgodzili się m.in. na dołożenie niemal 7 mln zł, by rozstrzygnąć przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego.

Dzięki temu zwiększy się budżet, jaki miasto przeznaczy na modernizację targowiska i przestrzeni wokół rynku. To oznacza, że będzie można wybrać generalnego wykonawcę tej inwestycji. W ostatnim, listopadowym przetargu złożono trzy oferty. Najtańszą z nich, na kwotę 42,4 mln zł złożyła firma Skanska S.A. Spółka Budimex zaoferowała cenę 43,4 mln zł, a firma Jakon sp. z o.o zaproponowała 53,7 mln zł.

Było to już trzecie postępowanie przetargowe. W pierwszym, ogłoszonym w lipcu 2018 roku, nie złożono żadnej oferty. W lutym 2019 roku ogłoszono więc kolejne, w którym firma Budimex S.A. zaproponowała cenę przekraczającą 56,5 mln zł.

Dlatego przed przystąpieniem do ogłoszenia trzeciego przetargu miasto zmieniło założenia związane z prowadzeniem inwestycji. Tymczasowe targowisko postanowiono przenieść na parking za szkołą muzyczną i szkołą katolicką przy ul. Głogowskiej, czyli poza obszar robót budowlanych. Pozwoliło to skrócić czas potrzebny na wykonanie zadania – z dwóch i pół roku do półtora roku. Złagodzono także oczekiwania wobec wykonawców i wprowadzono drobne zmiany projektowe generujące oszczędności.

Decyzje o warunkach zabudowy oraz pozwolenie na budowę zostały już wydane. Gotowy jest też projekt budowlany i wykonawczy, podpisano również umowę z Kurią Metropolitalną w Poznaniu na dzierżawę terenu pod tymczasowe targowisko.

Po przebudowie na Łazarzu powstanie zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw, a także poprawiona zostanie jakość przestrzeni publicznej. Wprowadzone zostaną nowe funkcje rekreacyjne: powstanie skwer i miejsce na przykawiarniane ogródki, fontanna oraz przestrzeń zabaw dla dzieci.

Skwer im. Kazimierza Nowaka zyska nowe oblicze – jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu planowane oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Zachowana zostanie obecna liczba miejsc parkingowych, a cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzone zostanie ponad 70 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz