POZnań

PBO 2020 – rusza głosowanie

budżet  Foto: Tomasz Dworek

W tegorocznym Poznańskim Budżecie Obywatelskim będzie można wybierać spośród 34 projektów ogólnomiejskich i 205 rejonowych. W czwartek w urzędzie miasta projektom przypisano losowo miejsce na liście – a od piątku każdy poznaniak będzie mógł oddać swój głos na trzy z nich.

W tym roku do rozdysponowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2020 jest aż 21 mln zł. O tym, jakie pomysły zostaną za te pieniądze zrealizowane, zdecydują sami poznaniacy. Głosowanie rusza w piątek, 27 września i potrwa do 21 października do godz. 12. W tej edycji PBO można wybierać spośród 34 projektów ogólnomiejskich i 205 rejonowych.

Pomysły można było zgłaszać do końca maja. W tym roku do urzędu miasta wpłynęło 350 propozycji. Wszystkie zostały skrupulatnie zweryfikowane w kilku etapach – najpierw przez Gabinet Prezydenta, następnie przez konkretne wydziały urzędu miasta, wreszcie przez rady osiedli. 239 projektów zarekomendowanych pozytywnie trafiło na kartę do głosowania.

Głosować może każdy mieszkaniec miasta – nie ma ograniczeń wiekowych, ale niepełnoletnim poznaniakom muszą towarzyszyć rodzice lub opiekunowie, których PESEL będzie niezbędny do oddania głosu. Spośród puli projektów na liście można wybrać maksymalnie trzy projekty: jeden ogólnomiejski i dwa rejonowe.

Każdy może wybrać trzy projekty, ale tylko raz, we własnym imieniu i w jednym głosowaniu – podkreśla Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Warto się dobrze zastanowić nad wyborem, bo nie można zostawić części głosowania “na później”. Na przykład jeśli ktoś zagłosuje tylko na jeden projekt, to nie będzie mógł później zalogować się ponownie i zagłosować na pozostałe dwa.

Głosować można tylko elektronicznie, na stronie internetowej: budżet.um.poznan.pl. Dodatkowo w najbliższy weekend, 28-29 września, w godz. 10-17 działać będą 42 stacjonarne punkty do głosowania – każdy, kto nie ma w domu komputera lub nie wie, jak zagłosować, znajdzie w nich pomoc.

Swój głos oddać można również w Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Centrum Inicjatyw Senioralnych w godzinach ich pracy przez cały okres głosowania oraz w mobilnych punktach rad osiedli.

W 2018 roku w PBO zagłosowało 55 631 osób.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz