K U L T U R A

XII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi

Przed nami XII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi: Ukraina. Pierwszy spektakl zostanie pokazany już 10 września o godz. 19:00.

Od pierwszego dnia Bliskich Nieznajomych w Klubie Festiwalowym będzie można spędzać czas na nieformalnych rozmowach z twórcami i uczestnikami festiwalu. Wystąpią m.in. Karol Firmanty, Alexandra Malatskovskaja, zespół Vidlunnia oraz Ostap Mańko.

Klub festiwalowy to przede wszystkim przestrzeń umożliwiająca spotkanie w mniej sformalizowanych warunkach, wymianę myśli i doświadczeń, jednym słowem – pogłębioną integrację środowiska, co ze społecznego punktu widzenia jest niezwykle istotne w czasach postępującej atomizacji jego struktury. Skupienie się na rozrywkowym aspekcie tej części programu nie wyklucza jednak artystycznej wizji. Jak przekonuje kurator klubu festiwalowego Rafał Ziąbka – twórca Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej, skoncentrowany w swoich kuratorskich działaniach na sound art, bio art i muzyce improwizowanej – umożliwia ona odniesienie się do festiwalowego idiomu w nieco odmienny sposób: poprzez zaprezentowanie najciekawszych zjawisk poznańskiej sceny free impro i muzyki elektronicznej, współtworzonej coraz częściej przez osoby pochodzące z Ukrainy. To także świetna okazja, żeby dać szansę młodym, debiutującym artystom oraz pozwolić widzom na aktywne włączenie się w kreowanie festiwalowych akcji.

Wtorek, 10 września, 22:00, Piwnica: Karol Firmanty (PL) i Mikołaj Tkacz (PL)

Na otwarciu klubu festiwalowego zaprezentuje się nam Karol Firmanty – muzyk i programista, twórca słuchowisk i performansów dźwiękowych, wykorzystujący w swojej twórczości techniki generatywne, improwizację oraz live coding. Ten ciekawy miks, bazujący głównie na stworzonych własnoręcznie przez Karola programach, przekładających algorytmy biologiczne na dźwięki, uzupełniony zostanie bardziej repetytywną częścią, w której usłyszeć będzie można echa najbardziej pierwotnych, transowych rytmów.
Mikołaj Tkacz – komiksiarz urodzony w Poznaniu, grający muzykę jako WSZYSTKO, w której miesza wszystko – podczas reszty wieczoru zaserwuje nam mieszankę muzyki domowej i jazgotu.

Środa, 11 września, 22:00, Malarnia: Otwarta. Muzyka na głos i pianino. Alexandra Malatskovskaja (UA)

Koncert Alexandry Malatskovskiej – kompozytorki, wokalistki, pianistki i aktorki. Artystka jest autorką muzyki do licznych spektakli (m.in. Rozy Sarkisian, Oleny Apchel, Eleny Avdieievej) i filmów krótkometrażowych. Jej pierwszy solowy album „Otwarta” z kompozycjami na głos i fortepian ukaże się w tym roku.
Po koncercie będziemy się bawić przy DJ secie skomponowanym przez Was – dzięki aktywnemu włączeniu się w akcję i wysłaniu własnych propozycji muzycznych możecie stać się współtwórcami klubu festiwalowego!

Czwartek, 12 września, 22:00, Malarnia: Vidlunnia – Malwina Paszek, Weronika Partyka, Katarzyna Mizera (Wesołowska), Oliwia Wronikowska-Abravesh & Patryk Lichota (PL)

Zespół Vidlunnia powrócił na scenę po długiej przerwie wraz z nowym elektronicznym brzmieniem Patryka Lichoty – muzyka, kompozytora, improwizatora, producenta radiowego, autora muzyki teatralnej i filmowej, twórcy instalacji multimedialnych i słuchowisk. Jego eksperymenty z autorskimi elektronicznymi krajobrazami generują swoisty taneczny wir spolaryzowany tradycyjnymi pieśniami. Warstwę wokalną prowadzą cztery kobiety śpiewające białym głosem, którego korzenie sięgają polskich, białoruskich i ukraińskich wsi. Całe wykonanie będzie zatopione w magicznej cyfrowej mgle, wzbogaconej o brzmienie skrzypiec, saksofonu i instrumentów perkusyjnych.

Piątek, 13 września, 21:00, Piwnica: Roman Szumski (UA)

Roman Szumski to ukraiński DJ coraz śmielej wkraczający na poznańską scenę muzyki tanecznej. Charakterystyczna mieszanka techno i house, uzupełniona folkowymi inspiracjami pochodzącymi z jego rodzinnych stron, wprowadzi nas idealnie w weekendowy klimat.

Sobota, 14 września, 22:00, Piwnica: Hubert Karmiński (PL)

Hubert Karmiński (Karminsky) to muzyk grający na gitarze basowej i syntezatorach, producent muzyczny i kurator związany z poznańską sceną eksperymentalno-improwizatorską. Wykona dla nas hybrydowy live-act, połączony z DJ setem, podczas którego poruszać się będzie po gatunkach syntetycznych oscylujących wokół synthwave. Jego tworzywem będą przede wszystkim syntezatory analogowe łączone z gitarą basową; do tego podczas gry usłyszymy specyficzne wtrącenia – wypowiedzi artystów dotyczące muzyki improwizowanej, zebrane przez Huberta podczas pracy nad własną audycją.

Niedziela, 15 września, 22:00, Malarnia: Ostap Mańko (UA) & Dawid Dąbrowski (PL)

Festiwal zamknie poznański duet eksportowy w obszarze elektronicznej improwizacji: Ostap Mańko (skrzypce, elektronika) i Dawid Dąbrowski (syntezator modularny). Muzycy, którzy poznali się w Poznańskiej Orkiestrze Improwizowanej, występowali już razem na wielu festiwalach w Polsce i poza jej granicami, także w większych składach (zespół Drogi Krajowe czy performans dźwiękowo-ruchowy „Partytura dla pokoju” podczas tegorocznego Malta Festival). Szmery, zgrzyty, glissanda, minimalistyczne struktury zderzone z modularnymi algorytmami, granulatorami i przypadkowymi sekwencjami – czeka nas fascynująca muzyczna podróż, zwieńczona DJ setem zagranym przez Dawida.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz