Rataje

Coraz bliżej końca przebudowy GTR

Przebudowa GTR  Foto: materiały prasowe / PIM

Przebudowa odcinka trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj od os. Lecha do ronda Żegrze zbliża się do końca. Dzięki zastosowanej technologii znacznie poprawi się tu komfort podróżowania, a przejazdy będą generowały mniejszą emisję hałasu i drgań. Tramwaje powinny wrócić na ul. Żegrze i Chartowo już we wrześniu.

Zbliża się termin próbnych przejazdów tramwajów po wyremontowanej trasie. Zaplanowaliśmy, że odbędą się one w sierpniu. Oceniając zaawansowanie robót można stwierdzić, że ten termin nie jest zagrożony – informuje Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zasadnicze roboty budowlane najwcześniej zakończyły się na rondzie Żegrze, gdzie teraz trwają prace związane z zielenią i montażem małej architektury, czyli wiat i wyposażenia przystanków.

Na pozostałym odcinku przebudowywanej trasy tramwajowej zakończono przebudowę wszystkich skrzyżowań. Dobiegają końca prace związane z infrastrukturą podziemną – m.in. z instalacjami energetycznymi oraz zasilaniem monitoringu miejskiego, a także układanie nowego torowiska i jego zabudowa. W zależności od lokalizacji stosowane są do tego płyty betonowe, kruszywo bądź tzw. zielone torowisko.

Gotowe są już perony przystankowe na os. Czecha. Będzie to zintegrowany przystanek tramwajowo-autobusowy, na którym przesiadki będą dokonywane “drzwi w drzwi”. Trwa budowa peronów przystankowych Żegrze I, II, III. Do odtworzenia, po przeprowadzonych wykopach, zostały jeszcze tereny zielone.

Odtworzenie zieleni i położenie trawników to prace, które pozostają do zrobienia również na skrzyżowaniach ul. Chartowo i Wiatracznej oraz Żegrze i Bobrzańskiej. W tym miejscu zakończono już układanie nawierzchni bitumicznych, na niedługo gotowe będą chodniki i sygnalizacja świetlna.

Na skrzyżowaniu ul. Żegrze, Kurlandzkiej i Inflanckiej gotowy jest już przejazd tramwajowy i trwa wymiana krawężników. Zakład Robót Drogowych na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich rozpoczął w tym miejscu remont nawierzchni jezdni, który potrwa do połowy sierpnia. Dla zminimalizowania utrudnień naprawa skrzyżowania będzie wykonywany etapami, w związku z czym nastąpi kilka zmian czasowej organizacji ruchu.

Remont ten jest skoordynowany z inwestycją na Górnym Tarasie Rataj, prowadzoną na odcinku od ronda Żegrze do os. Lecha przez Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jest on kolejnym przykładem koordynacji działań różnych jednostek miejskich, dzięki której utrudnienia w mieście trwają krócej. Więcej na temat przebudowy skrzyżowaniu można przeczytać na stronie poznan.pl

Przebudowa odcinka od os. Lecha do ronda Żegrze prowadzona jest w ramach zadania “Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka – os. Lecha – rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej”, dofinansowanego ze środków UE.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / PIM

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Tylko ciekawe, że przy tak dużych nakładach prac , nie zostały wymienione krawężniki betonowe wzdłuż ulicy Chartowo. Krawężniki są popękane, posadowione nie w poziomie i strasznie szpecą ten odcinek ulicy. Te stare krawężniki są wzdłuż ściany oporowej od strony osiedla Lecha i Czecha. Radzę popatrzeć jak to źle wygląda !