Aglomeracja

Zwolnienia lekarskie tylko elektronicznie

lekarz  Foto: Martin Brosy

Tylko do końca listopada wydawane będą papierowe zwolnienia lekarskie. Część lekarzy w Wielkopolsce te elektroniczne wystawia już od dłuższego czasu. Wraz z początkiem grudnia obowiązywać będą już tylko takie elektroniczne dokumenty. 

Ma to ułatwić formalności dla chorego, jego pracodawcy i lekarza. Pełną kontrolę nad zwolnieniami będzie także miał ZUS.

W tej chwili do oddziałów ZUS w Wielkopolsce wpływa ponad 20.000 elektronicznych zwolnień lekarskich tygodniowo. Dobrowolnie korzysta z tego rozwiązania tylko część lekarzy. Od grudnia jednak wychodząc od lekarza nie będziemy już zabierali papierowego, zielonego zaświadczenia.

Zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza zostanie przekazane elektronicznie do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wymaga to jednak od pracodawcy założenia konta płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli go nie ma, będziemy musieli pobrać wydruk zwolnienia lekarskiego i dostarczyć go pracodawcy.

Jeżeli pacjent choruje i przestał być pracownikiem, czyli pobiera zasiłek po ustaniu zatrudnienia, musi pamiętać o tym, żeby złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku – podkreśla z poznańskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy, by wypłacić świadczenie, ponieważ trzeba jeszcze złożyć wniosek w postaci formularza ZAS-53.

Można to także zrobić elektronicznie na PUE ZUS i nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny. To samo powinni zrobić prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Użyte w artykule zdjęcia: Martin Brosy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz