BizNews

Żabka na sprzedaż?

Żabka  Foto: Żabka

Sieć sklepów Żabka, której centrala znajduje się w Poznaniu, ma zmienić właściciela. W tej chwili należy ona do funduszu Mid Europa. Cena wywoławcza to, jak informuje Puls Biznesu, 1.000.000.000 euro.

Obecny właściciel Żabki rozsyła już wstępne informacje o sprzedaży do spółek, które są zainteresowane przejęciem tej sieci sklepów. Doradzać podczas transakcji kupna będzie J.P. Morgan, a ta będzie przebiegać prawdopodobnie bardzo szybko.

Oferty wstępne powinny napłynąć jeszcze przed świętami – mówi jedno ze źródeł, które cytuje Puls Biznesu.

Wśród chętnych do przejęcia całej sieci sklepów Żabki wymieniane są największe na świecie fundusze private equity. Jak informuje Puls Biznesu najbardziej zainteresowany jest w tym momencie fundusz TPG, który zarządza 75.000.000.000 USD. Wymieniani są również inwestorzy branżowi z Meksyku, Kanady i Azji.

Chętna do kupienia Żabki była również mająca centralę w Poznaniu spółka Eurocash. Została ona jednak wykluczona, ponieważ takiej transakcji mogłoby przeszkodzić długotrwałe postępowanie urzędu antymonopolowego. Wśród potencjalnych oferentów wymienia się także Orlen czy Lotos.

To kolejna w tym roku tak duża transakcja. Niedawno informowaliśmy o sprzedaży Allegro czy sprzedaży akcji SABMiller przez rodzeństwo Kulczyków.

Żabka

Mid Europa, do której należy Biedronka, to jeden z ważniejszych inwestorów finansowych w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej. Ma biura w Warszawie, Budapeszcie, Stambule oraz Londynie. Prawie wszyscy członkowie zespołu Mid Europa pochodzą z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Jako jedna z pierwszych instytucji typu private equity w regionie, działająca od 1999 roku, zarządza funduszami o wartości ok. 4.300.000.000 euro Mid Europa utworzyła na Guernsey spółkę administrującą funduszami inwestycyjnymi – czytamy w komunikacie – Mid Europa jest w pełni niezależna od 2005 r. i jest w 100% własnością Partnerów.

Fundusz MiD Europa kupił Żabkę w maju 2011 roku. Sieć Żabka to w tej chwili ponad 3.400 sklepów. Do spółki Żabka Polska należy również sieć Freshmarket z liczbą ponad 600 sklepów w całej Polsce.

Żabka

Użyte w artykule zdjęcia: Żabka / macieknowaczyk@gmail.com, Żabka

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz