smaczneGO

Dieta ucznia. Co zamiast szneki z glancem?

Co uczniowie jedzą w szkole?  Foto: Fundacja BOŚ

W większości szkół możemy zakupić posiłki w sklepikach szkolnych, jednak jakość produktów nie jest zadowalająca. Jednym z najczęściej wybieranym produktem przez dzieci jest drożdżówka, która poprzez swój skład może zawierać nawet 300 kcal i sporą ilość niezdrowych cukrów. Niestety, Ministerstwo Edukacji Narodowej, mimo wprowadzonych zmian i wykluczeniu wysokokalorycznych produktów z sprzedaży w sklepikach szkolnych postanowiło pozostawić tego typu przekąski.

Sklepik szkolnyRodzic powinien ograniczać w codziennej diecie dziecka spożywanie produktów wysokoenergetycznych o niskiej wartości odżywczej zawierających spore ilości cukrów prostych oraz tłuszczów trans (batony, wafle, ciastka, chipsy, krakersy, pizze, hot – dogi, zupki błyskawiczne, cukierki).

Propozycje posiłków tego typu mogą zdarzać się sporadycznie, jeśli jednak często będą zastępować zbilansowany posiłek w dłuższej konsekwencji doprowadzą do otyłości, awitaminozy, próchnicy oraz będą pobudzać układ nerwowy dziecka w konsekwencji czego, dziecko może stać się agresywne oraz drażliwe- wyjaśnia Monika Białasik, dietetyk Body Chief.

O zdrowych nawykach żywieniowych, należy z dzieckiem rozmawiać. Biorąc pod uwagę fakt , że dziecko naśladuje zachowania innych, rodzice powinni jako pierwsi wskazać prawidłową drogę do zdrowego i smacznego żywienia. Szansą na korzystny dla zdrowia dziecka wybór jest dużo większa jeśli nasi podopieczni wiedzą, jakie produkty są dla nich odpowiednie, a jakich należy unikać.

Racjonalna dieta oraz prawidłowo wykształcone nawyki żywieniowe zapewniają właściwy rozwój fizyczny i psychiczny młodego organizmu. Odpowiedni dobór diety ma wpływ na koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia, lepsze wyniki w nauce, rozwój intelektualny. Udowodniono, że uczniowie, którzy nie jedzą II śniadania osiągają gorsze wyniki w nauce, częściej doskwierają im bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie oraz łatwiej nawiązują konflikty z rówieśnikami.

Dzieci bywają niezwykle wymagające przy wyborze posiłków. Jednym ze sposobów przekonania naszych pociech do proponowanych dań jest odpowiednie podanie posiłku.

Ważne jest nie tylko odpowiednie zbilansowanie posiłku, ale również zadbanie o jego walory wizualne. Dziecko, które otrzyma ładne wyglądający posiłek z chęcią spróbuje nawet nowych nieznanych dotąd smaków. Kolorowe i odpowiednio zapakowane drugie śniadanie czekające w plecaku na zjedzenie w szkole jest sporym prezentem jaki może podarować rodzic dziecku w trosce o jego zdrowie. – wyjaśnia dietetyk Body Chief

Przykładem poprawnie skomponowanego drugiego śniadania dla dziecka w wieku szkolnym jest na przykład: wrap z szynka, mozzarellą i pomidorem, jogurt z musli i owocami, pasta twarogowa z warzywami i pieczywem, sałatka makaronowa z fasolką szparagową pomidorkami i pieczonym łososiem.

Warto zapamiętać, aby posiłki ucznia składały się z rozmaitych produktów pochodzących z kilku grup, w tym mleka i jego przetworów, pieczywa, niewielkiej ilości tłuszczu oraz warzyw i owoców.

Codzienna dieta dziecka w okresie szkolnym powinna się składać z 4-5 posiłków z zachowaniem równomiernych przerw między nimi od 3 do 4 godzin. Drugie śniadanie oraz podwieczorek to posiłki przekąskowe, ich funkcją jest dowóz niezbędnej energii pomiędzy innymi głównymi posiłkami w ciągu dnia.

Użyte w artykule zdjęcia: Fundacja BOŚ , http://www.sp4grodzisk.home.pl/

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz