POZnań

Na Teatralce pozostanie przystanek Pestki

Teatralka - przystek Pestki  Foto: UMP

W założeniach miał być przystankiem tymczasowym, do czasu otwarcia przystanków Pestki na Rondzie Kaponiera. Okazuje się jednak, że ma pozostać na stałe, a w przyszłym roku ma zostać przebudowany na trwałą konstrukcję.

Przejazd teczniczny nowootwartą trasą - nowy odcinek PeSTkiW założeniu miał być tylko tymczasowy, dlatego jego konstrukcja jest niskiej jakości. Perony są z bloków betonowych, tymczasowe są także instalacje elektryczne. Według pierwotnych planów docelowo nie miało w tym miejscu być trwałego przystanku.

W zamyśle projektantów chodziło oto, aby część ludzi z mocno obciążonej trasy PST jechała prosto na przystanek Pestki pod Rondem Kaponiera, tak by rozładować tłok pasażerów i tramwajów na Moście Teatralnym. Oprócz tego zasadniczego powodu, większy strumień pasażerów miał też zapewnić większą ilość klientów dla komercyjnych lokali na dwóch podziemnych poziomach ronda.

Zarząd Transportu Miejskiego chce na przebudowę istniejącego obecnie tymczasowego przystanku 1 mln 800 zł.

Pomysł przewiezienia wszystkich pasażerów na Kaponierę i tam stworzenia węzła przesiadkowego, który będzie sam na siebie zarabiał trzeba odłożyć do lamusa. Wysokie koszty funkcjonowania pokazują, że to musi być zadanie własne miasta. Nie można ich przerzucać na koncesjonariusza i od tego pomysłu odstąpiliśmy – wyjaśniał Maciej Wudarski, zastępca prezydenta, któremu podlega ZTM.

Patrząc z punktu widzenie pasażerów i udogodnienia im podróży, nie widzimy powodu dla którego pasażer, który chce wysiąść na Moście Teatralnym musiał by jechać na Kaponierę, tam wysiąść i wrócić z powrotem tramwajem bądź pieszo – wyjaśniał tę decyzję zastępca prezydenta.

Po przebudowie przystanek będzie miał odpowiedni standard, prawidłową długość, pojawią się też tablice z dynamiczną informacją pasażerską oraz nowe wiaty przystankowe. Jak zapowiada prezydent Wudarski inwestycja zostanie zrealizowana do końca przyszłego roku.

Źródło: UMP

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz