BizNews

Tanio jak w Unii

rozmowa przez telefon  Foto: sxc / Scott Snyder

Poznaniacy, którzy wyjechali na długi majowy weekend do jednego z państw Unii Europejskiej mogą zadzwonić z pozdrowieniami do Polski niemal za grosze. Z początkiem maja znacznie staniały bowiem połączenia telefoniczne.

Ile dokładnie będzie nas kosztować rozmowa telefoniczna wysłanie wiadomości sms czy korzystanie z internetu?

Minuta takiej rozmowy na przykład z Anglii do Polski będzie nas kosztować tyle ile w kraju, a do tego zostanie doliczona opłata do 5 eurocentów (około 21 groszy*). Do tej pory minuta rozmowy kosztowała 19 eurocentów. Gdy odbierzemy natomiast telefon z Polski zapłacimy 0,0114 eurocentów (około 5 groszy).

Za wysłanie wiadomości sms do cioci zapłacimy tyle ile płacimy u naszego operatora w kraju plus 0,02 eurocenta (około 8 groszy).

Znacznie obniżyły się także opłaty za pobieranie danych, czyli korzystanie z internetu. Do tej pory płaciliśmy 1,00 zł za 1 MB, ale po obniżeniu stawek będzie to już tylko zwykła opłata naszego operatora i dodatkowo 20 groszy za każdy 1 MB. Choć kwota jest znacznie niższa niż dotychczas, warto zmienić ustawienia w swoim telefonie, by nie pobierał danych “w tle”, bądź automatycznie nie aktualizowały się aplikacje.

Jeszcze taniej będzie natomiast po 15 czerwca 2017, gdy w Unii Europejskiej w ogóle zniknie roaming. Od tego momentu nie będziemy płacić żadnych dodatkowych opłat za dzwonienie, wysyłanie sms czy pobieranie danych.

*przyjęliśmy kurs 4,3920 zł za euro.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • O.K., ale dlaczego aż TYLE musielismy na to czekaC? Moja ciocia nie doczekała…