Stare Miasto

Anarchiści opuszczają kamienicę przy Paderewskiego!

Wieszamy poznańskie elity  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Anarchiści opuszczą budynek przy Paderewskiego, który nielegalnie zajmowali od listopada 2012 roku. Zażądali za to 125.000,00 złotych od nowych właścicieli dawnego domu towarowego, w którym przez ostatnie kilkanaście miesięcy działał skłot Od:Zysk.

Cała kwota ma wpłynąć do końca miesiąca na konto Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Do końca września też budynek opuszczą jego dotychczasowi lokatorzy.

Kamienicę w marcu 2014 roku kupiła spółka Paderewskiego Poznań i od tego czasu trwały negocjacje pomiędzy przedstawicielem prawnych właścicieli a skłotersami.

W konsekwencji został przyjęty kompromis – wyjaśnia Kolektyw Od:zysk – budynek zostanie opuszczony, ale spółka musi finansowo wesprzeć walkę z czyścicielami kamienic.

Bejmy, które zostaną przekazane do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów mają być przeznaczone nie tylko na walkę z czyścicielami kamienic, ale też na pomoc dla eksmitowanych lokatorów.

Mają być także przekazane na wpieranie tych, którzy latami byli, z powodu swojego statusu materialnego, nękani i wyzyskiwani przez właścicieli, zarządców i banki – dodaje Kolektyw Od:zysk.

Anarchiści zapowiadają, że opuszczenie budynku przy ulicy Paderewskiego nie oznacza końca ich działań. Informują, że już teraz zajmują oni kolejne budynki w mieście. Jak podkreślają: wierzymy, że dzięki naszym działaniom w przyszłości ten, jak i wszystkie budynki w mieście powrócą do swoich prawowitych właścicieli, czyli mieszkańców tego miasta.

Spółka, która kupiła kamienicę zamierza urządzić w niej hotel oraz restaurację.

 Dom Mody (ok 1935 roku)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz