POZnań

Dla ochłody – kurtyny i nie tylko

Upały wróciły, a rozpoczynający się weekend może być naprawdę gorąco. Temperatura dochodzić może nawet do 36°C! Takie temperatury mogą cieszyć, ale są one również niebezpieczne.

W piątek i sobotę (3 i 4.07) słupki rtęci wskazywać mogą około 33°C, a niedziela może być jeszcze bardziej upalna. W cieniu może być nawet 36°C! Bardzo ciepło będzie także w nocy. Wysoka temperatura, w okolicach 30°C może się utrzymywać również przez kilka kolejnych dni przyszłego tygodnia.

W kilku miejscach Poznania już zostały uruchomione kurtyny wodne, które przynieść mogą ochłodę w tak upalne dni. Wkrótce jednak mają być one zastąpione przez tak zwane mgławice.

Dzięki specjalnym rozetkom podpiętym do węży woda będzie rozpylana w postaci mgiełki, co znacznie efektywniej ochłodzi otoczenie przy mniejszym zużyciu wody – wyjaśnia Aquanet – mgiełka jest też łagodniejsza niż strumienie wody, co pozwoli szukać w niej ochłody także tym osobom, które nie chciałyby się za bardzo zmoczyć.

Takie upały mogą być jednak bardzo niebezpieczne dla osób starszych, dzieci, ale również dla chorych na cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca i płuc. Osoby w podeszłym wieku powinny unikać niepotrzebnego wychodzenia na dwór. To samo w przypadku małych dzieci. Warto również mieć pod ręką napój, by się schłodzić i uzupełnić płyn w organizmie. Warto pamiętać, że lepiej pić często niewielkie porcje, niż rzadziej większe ilości napoju.

Nie wolno także pozostawiać małych dzieci w zamkniętym samochodzie. Rozgrzany pojazd może się okazać nawet śmiertelną pułapką. Choć są to przypadki bardzo rzadkie, to jednak się zdarzają. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, gdy zobaczymy samotne, zamknięte w samochodzie dziecko.

Pamiętajmy również o naszych zwierzętach. Pozostawienie na przykład psa w samochodzie, może być dla niego również śmiertelne. Gdy zobaczymy zamknięte zwierzę w czyimś samochodzie na parkingu również zareagujmy!

Jeśli nie wiecie co w takiej sytuacji zrobić zadzwońcie po Strażników Miejskich. Bezpłatny numer to 986. Można także taką sprawę zgłosić dzwonią pod numer 61 878 52 15 lub wysłać sms – 606 986 986.

Darmowe wybijanie szyb!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz