Aglomeracja

Od dziś mamy nowe dowody osobiste

Dowód osobisty - nowy wzór  Foto: MSWOd 1 marca 2015 obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych. Pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować.

Z dowodu zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.

Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Tak jak do tej pory nowy dowód osobisty otrzymamy za darmo.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz