K U L T U R A

Poznań jak amerykański West Coast

Ryszard_Andrzejewski - Peja  Foto: Tomasz Wachowski / CC

Antologia Polskiego Rapu to kilkaset elektronicznych stron o ważnym fragmencie muzyki. Sporo w książce Poznania, bo przecież to właśnie na jeżyckich albo dębieckich podwórkach powstawały najlepsze rapowe kawałki.

Ryszard_Andrzejewski - Peja Foto: Tomasz Wachowski / CCW latach 90.tych każde miasto, osiedle czy podwórko wydało nowego rapera lub producenta beatów. Wystarczył komputer i kilka programów muzycznych plus mikrofon pojemnościowy umieszczony za płachtą z koca i można było zamienić każdy pokój w studio nagraniowe. Rap zaczął różnicować się ze względu na region, z którego pochodził – zarówno tekstowo, jak i brzmieniowo.

Pojawiły się elementy gwary, a styl muzyki nawiązywał do aktualnych inspiracji ludzi z danego miasta. Warszawa mocno zapatrzona była w brudne brzmienie Nowego Jorku, a Poznań był jak amerykański West Coast, czyli lubił kalifornijskie g-funkowe motywy.

Po filmie „Blokersi” Peja stał się bohaterem nietylko Poznania, ale całej Polski. Rap Slums Attack, zwłaszcza ten wczesny, to przykład na znaną dobrze w hip-hopie sytuację, w której deficyty warsztatu i finezji rekompensuje olbrzymi autentyzm. Choć SA to duet, ich motorem napędowym od początku był Peja. Poznaniak nie miał łatwo. Wychowywał się na charakternych Jeżycach, od dwunastego roku życia bez matki. Stadion i nocne miasto ciągnęły bardziej niż dom, bieda dawała się we znaki, częste wizyty na komisariacie nie wróżyły najlepiej. Szczęśliwie hip-hop był jak trampolina.

W książce pojawia się także Mezzo, Don Guralesco, Pięc Dwa, Nagły atak Spawacza, Killaz Group czy Wojciech Bąkowski, laureat Paszportu Polityki.

Zapraszamy na spotkanie z autorami „Antologii polskiego rapu” wydanej nakładem Narodowego Centrum Kultury. Rozpocznie się ono 25 lutego o 18.00 w klubie Browar Pub Słodownia. Wstęp wolny.

„Antologia polskiego rapu” zawiera opisy 200 wyjątkowych utworów oraz biogramy 50 najważniejszych polskich artystów. Do książki dołączony jest słowniczek wyjaśniający znaczenie pojęć odnoszących się do kultury hip-hop.

Wersję elektroniczną publikacji można pobrać za darmo ze strony internetowej Narodowego Centrum Kultury

W spotkaniu udział wezmą autorzy i redaktorzy Antologii: Andrzej Cała, Marcin Flint, dr hipologii Tomasz Kukołowicz oraz Hirek Wrona.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz