POZnań

Oto najpiękniejsze poznańskie kamienice

Siedziba Radia Merkury przy ulicy Berwińskiego  Foto: wikipedia.pl

Zakończyła się piata edycja konkursu organizowanego przez Inwestycje dla Poznania na najlepszy remont elewacji kamienicy – “Dobry remont”. Laureatką została kamienica przy ul. Dąbrowskiego 33 zdobywając jedną trzecią głosów. Jak wyliczyli organizatorzy konkursu w 2013 roku w Poznaniu wyremontowano 136 budynków zabytkowych.

Siedziba Radia Merkury przy ulicy Berwińskiego Foto: wikipedia.plSwoją nagrodę przyzna także Miejski Konserwator Zabytków, Joanna Bielawska-Pałczyńska. Wyróżnione zostało Radio Merkury przy ul. Berwińskiego 5 – za kompleksowe i profesjonalne podejście do kwestii konserwacji i restauracji elewacji oraz wnętrz willi oraz kamienica przy ul. Krysiewicza 5 – za pieczołowite odtworzenie pierwotnego wyglądu oraz za niezwykłą dbałość i wytrwałość właścicieli budynku w przywracaniu i eksponowaniu jego zabytkowych wartości.

Z kolei pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Wizerunku Miasta, pan Piotr Libicki, przyznał wyróżnienie w kategorii remontów budynków współczesnych budynkowi przy ul. Chociszewskiego 44-44B, za wzorowo przeprowadzony remont z dbałością o detal architektoniczny i właściwy dobór kolorystyki.

Inwestycje dla Poznania, organizujące konkurs przypominają także o skandalicznym wyburzeniu tzw. kamienicy „żelazka” przy ulicy Krysiewicza. Od ponad trzech lat straszy w tym miejscu pusta działka, co więcej prawdopodobnie zamiast wyczekiwanej inwestycji powstać ma tam parking.

W związku z zaistniałą sytuacją, piątą edycję konkursu dedykowaliśmy „Kamienicy Żelazko”, licząc na zmianę tego smutnego stanu rzeczy – nie przez dosłowne zabetonowanie i zalanie asfaltem, ale przywrócenie budynku w dawnej okazałości – informuje Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz