K U L T U R A

Poznań był jej sceną życia. Zmarła aktorka Sława Kwaśniewska

Sława Kwaśniewska  Foto: Teatr Polski w Poznaniu

Dziś po południu zmarła Sława Kwaśniewska, aktorka Teatru Nowego. Miała 86 lat.

O aktorstwie mówiła skromnie: “To po prostu moja uczciwa praca, a Pan Bóg dał trochę talentu. Zawsze do tego zawodu podchodziłam bardzo uczciwie i bardzo rzetelnie. Nigdy nie miałam oporów. Właściwie to teatr był moim prawdziwym życiem”.

W czasie II wojny pracowała w zakładzie fryzjerskim i była łączniczką w Armii Krajowe. W 1948 roku ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego.

Sława Kwaśniewska Foto: Teatr Polski w Poznaniu

Grała w teatrach w Częstochowie, Sosnowcu i Zielonej Górze. W 1972 roku związała się z Teatrem Polskim w Poznaniu. Gościnnie grywała też we wrocławskim Teatrze Współczesnym. Jak wielokrotnie powtarzała w wywiadach to Poznań był jej sceną życia.

Zadebiutowała we wspólnym przedsięwzięciu Agnieszki Holland, Pawła Kędzierskiego i Jerzego Domaradzkiego zatytułowanym “Zdjęcia próbne”. Pamiętną kreację suflerki Maliny stworzyła w ” Aktorach prowincjonalnych ” Agnieszki Holland. Aktorkę znaliśmy także z telewizyjnego ekranu, występowała m.in. w serialach “Lekarze” i “Czas honoru”. W Teatrze Nowym zagrała m.in.”, Orgonową w “Damach i huzarach”, Radczynię w “Weselu”, panią Peachum w “Operze za trzy grosze” czy Klarę w “Wizycie starszej pani”.  W 2006 roku otrzymała Srebrną Maskę za rolę Króla Basilio w przedstawieniu “Życie jest snem” Pedro Calderona.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz