POZnań

Bitwa o Poznań – na boisku!

68. rocznica bitwy o Poznań - 23.02.2013 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

68. rocznica bitwy o Poznań - 23.02.2013 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterW niedzielę o godzinie 12:00 na górnym tarasie Cytadeli Poznańskiej rozpoczną się obchody 69. rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji i walk o Poznań.

W samo południe wojewoda wielkopolski Piotr Florek złoży kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich

Program uroczystości:
– godz. 10.00 Cmentarz Komunalny Nr 1 na Miłostowie w Poznaniu
– godz. 12:00 – górny taras Cytadeli Poznańskiej
– godz. 13:00 – widowisko historyczno-rekonstrukcyjne „Bitwa o Poznań” organizowane przez Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARTA (miejsce: boiska Wielkopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, ul. Winogrady 11)

W tym roku inscenizacja odbędzie się nie na Cytadeli, a na boisku przy ulicy Winogrady. Powodem zmiany były względy bezpieczeństwa widzów i nietoperzy. W ubiegłym roku protestowali ekolodzy, wskazując, że wystrzały zakłócają sen latających ssaków.

Organizatorzy zapowiadają, że przedstawienie będzie równie atrakcyjne jak w ubiegłych latach,. Pokazana będzie ewakuacja niemieckich żołnierzy, która miała miejsce w lutym 1945.  W bitwie uczestniczyć będzie około 250 rekonstruktorów. Do współpracy zaproszeni zostali członkowie ruchów historycznych z Rosji oraz Litwy. Być może pojawią się też goście z Niemiec.

Dla fanów militariów gratką będzie pojawienie się wyrzutni rakietowej BM-13 zwanej popularnie katiuszą udostępnioną przez Muzeum Uzbrojenia, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. Na polu bitwy zobaczymy także IS2, czyli czołg ciężki wypożyczony z Muzeum Broni Pancernej z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

68. rocznica bitwy o Poznań - 23.02.2013 r. Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz