Centrum

Komu pomnik, komu? Będzie debata

Pomnik Wdzięczności  Foto:

Przed nami kolejne spotkanie w ramach cyklu Otwarte. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie pomników w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się… a jakże – przy pomniku.

Pomnik WdzięcznościOstatnie lata obfitują w pomysły stawiania nowych pomników w Poznaniu, projekty nowych monumentów są jednak źródłem protestów i kontrowersji – wyjaśniają organizatorzy – w ocenie specjalistów, mistrzowską formą nie grzeszą też pomniki stawiane w ostatnich dwóch dekadach, sposób wyboru projektów oraz ich lokalizacji bywa bowiem często niejasny i niedoskonały.

Dodają również, że cały czas nie wypracowano kompleksowej metody, dzięki której nowe pomniki będą korzystnie uzupełniać miejską przestrzeń.

Podczas dzisiejszego spotkania jego uczestnicy zastanawiać się będą nad tym komu, jak i gdzie pomniki stawiać, czemu mają dziś służyć nowe monumenty, jak powinny wyglądać i kto powinien decydować o ich kształcie. Mowa też będzie o roli i formie pomników w rzeczywistości XXI wieku.

Dobrze jest też zastanowić się nad tym, jakie powinny być proporcje między ideowym i estetycznym oddziaływaniem nowych rzeźb lub przestrzennych kompozycji – podkreślają organizatorzy spotkania.

Zachęcamy do udziału w kolejnej debacie z cyklu Otwarte, poświęconemu odnowie poznańskiego śródmieścia. Rozpocznie się ono w unikalnej przestrzeni pomnika Armii Poznań dzisiaj (2.10) o godzinie 16:15.

Odsłonięcie w Poznaniu monumentalnego pomnika Wdzięczności (Serca Jezusowego)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz