POZnań

Capstrzyk

Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich - capstrzyk  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Od 1928r. corocznie, w przeddzień Święta Pułkowego, przed odsłoniętym rok wcześniej w Poznaniu, przy ul. Ludgardy pomnikiem ku czci poległych ułanów, odbywał się wieczorem uroczysty Capstrzyk i Apel Poległych. Podczas tej części uroczystości odczytywano listę poległych żołnierzy Pułku.

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych utrwalił się pewien standard organizowania obchodów Święta Pułkowego. W przeddzień święta uroczystości patriotyczne pod pomnikiem, następnego dnia pobudka odegrana przez orkiestrę pułkową, po czym odprawienie Mszy św. W godzinach popołudniowych odbywały się na terenie koszar Pułku, a od 1929r. na hipodromie poznańskim na Błoniach Grunwaldzkich, zawody konne. Dzień Święta Pułkowego wieńczył raut korpusu oficerskiego Pułku i zaproszonych gości w pułkowym kasynie oficerskim.

Przez już niemal trzydzieści lat swojej własnej historii, utrwalił się pewien kanon obchodów odtworzonego Święta Pułkowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Uroczystości rozpoczynają się od zawodów konnych z konkursem głównym „Militari” (czwartek-sobota) oraz obchodów święta w Wędrzynie – macierzystej jednostce 15. Batalionu Ułanów Poznańskich. W sobotę wieczorem następuje przemarsz pododdziałów wojska, spieszonych kawalerzystów oraz zaproszonych gości prowadzony przez Reprezentacyjną Orkiestrę Sił Powietrznych, spod Pl. Mickiewicza pod pomnik 15. Pułku Ułanów przy ul. Ludgardy w Poznaniu.

Tu odbywa się uroczysty Capstrzyk i Apel Poległych. Niedzielnym rankiem pod kościół oo. Franciszkanów przy Starym Rynku przybywa kolumna konna gospodarzy oraz przybyłych na uroczystości gości, gdzie odprawiana jest uroczysta Msza św. Następnie odbywa się tradycyjny pokłon Sztandarowy Pułkowemu, przechowywanemu w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Dalsze uroczystości przenoszą się na Poznańską Cytadelę, gdzie obydwa się rodzinny piknik kawaleryjski.

NIEDZIELA

11:00 – przejście kolumny ul. Fredry, al. Niepodległości, ul. Św. Marcin, al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego

11:15 – uroczystości pod Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich

11:45 – przejście na – Stary Rynek i wyjazd na Cytadelę ulicami Rynkową, 23 Lutego przez pl. Wielkopolski, Wolnicę, ul. Św. Wojciecha, Księcia Józefa i al. Niepodległości

12:00 – rozpoczęcie festynu rodzinnego na cytadeli.

12:30 – przyjazd kolumny konnej.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz