Stare Miasto

Urodzinowy koncert dla byłego prezydenta

Andrzej Wituski  Foto: facebook

23 lutego 2012 roku 80-tą rocznicę swoich urodzin obchodzi Andrzej Wituski – poznański działacz społeczny i kulturalny, prezydent Poznania w latach 1982-1990. Z tej okazji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbędzie się koncert z cyklu „Ile się da wyciągnąć dla muzyki”, w wykonaniu zespołu instrumentów dętych blaszanych Poznań Brass, dedykowany Andrzejowi Wituskiemu, jako zasłużonemu absolwentowi Uczelni.

Koncert odbędzie się po jutrze, 23 lutego 2012 r. o godz. 18.00 w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przy al. Niepodległości 10. Impreza ma charakter otwarty.

Zespół Poznań Brass działa od roku 1990, składa się z jedenastu muzyków grających na trąbkach, rogu, puzonie, tubie i perkusji. Zagrał ponad 1150 koncertów w kraju i za granicą. Jest laureatem mi.in . Międzynarodowego Konkursu Kwintetów Dętych Blaszanych w Moens (Niemcy). Szczególną pozycję w repertuarze zespołu odgrywa, bardzo rzadko grywana w naszym kraju, muzyka wieżowa.

Koncertowi towarzyszyć będą opowieści i Poznaniu i Jubilacie, które przedstawi Włodzimierz Łęcki– były wojewoda i przewodnik miejski. Koncert wzbogacą epizody teatralne w wykonaniu aktorów z Teatru Nowego w Poznaniu.

Andrzej Wituski Foto: facebookAndrzej Wituski jest absolwentem VI LO im. I.J. Paderewskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 60. pracował w branży handlowej, a na początku lat 70. rozpoczął działalność we władzach miejskich.

Po pierwszym, krótkim epizodzie zawodowym na stanowisku instruktora w domu kultury, znalazł zatrudnienie, zgodne z wykształceniem: brakarza w Zakładach Mięsnych. Szybko awansował (mistrz produkcji, kierownik wytwórni wędlin). Był w tym czasie także nauczycielem w Technikum Przemysłu Spożywczego. W połowie lat 60. został wicedyrektorem, a wkrótce dyrektorem przedsiębiorstwa handlowego.

W 1982 r., po 11 latach pracy na stanowisku wiceprezydenta miasta, został prezydentem Poznania. Za jego czasów rozpoczęto budowę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, rekonstrukcję palmiarni, wskrzeszono tradycję Jarmarków Świętojańskich i ukończono przebudowę Jeziora Maltańskiego.

Mimo kryzysu gospodarczego w latach osiemdziesiątych za jego rządów nastąpił znaczny rozwój budownictwa komunalnego i mieszkaniowego. Wybudowano w tym okresie m.in. Trasę Niestachowską, linię tramwajową przez Górny Taras Rataj oraz osiedla mieszkaniowe na wschodnim Piątkowie i Górnym Tarasie Rataj. Znany jako wielki miłośnik muzyki, po przejściu na emeryturę związał się z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego. Kierował organizacją m.in. Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego. W latach 1997-2007 prezes towarzystwa, obecnie jego dyrektor.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz