K U L T U R A

Noc u Berniego – ostatnia taka noc

Ostatnia Noc u Berniego - Radio Merkury 20.01.2012 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Ostatnia Noc u Berniego - Radio Merkury 20.01.2012 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterW nocy z 20 na 21 stycznia 2012 roku na antenie Radia Merkury po raz ostatni słuchacze mogli usłyszeć autorski program Wojtka Bernarda – Noc u Berniego. Władze radia szukając oszczędności postanowiły zdjąć z anteny jedyną w Wielkopolsce, a nie wiem czy i w całej Polsce audycję z muzyką lat 80-tych.

Przez 15 lat istnienia tej audycji Berni witał wszystkich utworem Classix Nouveaux – 627 i charakterystycznym “Witajcie dziewczęta i chłopcy”. Podczas ostatniej audycji w studiu przewinęli się wszyscy współprowadzący kąciki tematyczne Nocy u Berniego. Audycja zakończyła się utworem Rogera Watersa – The Tide is Turning. Pochodzący z 1987 roku utwór z albumu Radio K. A. O. S. znalazł się tam dzięki wytwórni, która chciała żeby album kończył się bardziej optymistycznie niż wielka wojna nuklearna.

Dziwne jest to, że czas antenowy stacji, która ma misję jest w ten sposób trawiony. Nie jest to ważny dla polityków czas, nie jest on przekazywany pod nową audycję. Nie zrozumiała jest dla mnie decyzja władz rozgłośni, że w piątek od godziny 22:00 zamiast Berniego grać będzie komputer. Co to ma wspólnego ze wspomnianą misją i osobami, które potrafiły przenieść Nas słuchaczy w magiczne lata osiemdziesiąte? Chyba nigdy nie będzie nam dane tego zrozumieć 🙁

Jak piszą internauci “trudno uwierzyć, że to już koniec”, “Zamknęły się nieodwracalnie pewne drzwi….. drzwi do muzyki przy której można było znowu znaleźć się we własnym tylko świecie….. Najjaśniejsze noce.”, “Na końcu kiedy Berniemu załamał się głos ja też się wzruszyłem. Ale mimo wszystko wierzę, że jednak do zobaczenia! Gdzieś, kiedyś, jakoś…”

Ostatnia Noc u Berniego Foto: Ania Bernard

Tracklista finałowej audycji:

1 godzina

1. Talk Talk – The Last Time

Ania Butkiewicz (Anka Ultravoxu Fanka):

2. Ultravox – All in One Day

3. Soft Ballet – Earth Born

4. Handful of Snowdrops – No More Lies

Sebastian (Sthilmann):

5. Front 242 – Master Hit Part 1&2

6. A Split Second – Flesh

Paweł Rost

7. Bruce Springsteen – I’m on Fire

8. Little Milton – I’m on Fire

2 godzina

1. The Monroes – Cheerio

Italomaniak (Maciej Arczykowski)

2. Danny Keith – Keep On Music

3. Rygar – Star Tracks

4. Colors – Never Mind

Witek Biedny:

5. Ultravox – Mr.X

6. Iron Maiden – Infinite Dreams

7. Marillion – Fugazi

3 godzina

1. Zoo – Na drzewie

Długi (Długi polski kącik)

2. TSA – Wyciągam swoją dłoń

3. Sztywny Pal Azji – Wieża radości, wieża samotności

Szymon Dopierała

4. The Cure – Plainsong

5. This Mortal Coil – Strength of Strings

6. Obywatel G.C. – Przyznaję się do winy

Berni:

7. OMD – International

8. Roger Waters – The Tide is Turning

13 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

 • I macie odpowiedź dlaczego nie warto płacić abonamentu. W Merkurym to da sie jedynie słuchać serwisów informacyjnych.

 • Dokad ten swiat zmierza ? Karygodnym posunieciem mozna nazwac, decyzje wladz Radia Markury. Skoro wspanialego prezentera, wymienia sie na komputer, to chyba cos nie tak z tymi wladzami radia.
  Widac osoby, ktore zasiadaja we wladzach radia, nie maja pojecia co to prawdziwa muzyka i sa bezduszni, skoro taka przykrosc uczynili, wiernym sluchaczom audycji “Noc U Berniego” zdejmujac ja z anteny :(((((((

 • Smutne…
  czy Berniego będzie można jeszcze gdzieś usłyszeć?
  Ostatnią audycję spędziliśmy po ciemku wsłuchując się w Nockę, ciągle nie mogąc uwierzyć w to co się dzieje.
  Przykre, smutne, niepojęte 🙁

 • ‎”Nasza mała szarpanina, wieczny pasjans choć bez kart, matką skutku jest przyczyna, ojcem czasem głupi fart” – fragment tekstu piosenki z kolejnej kultowej pozycji Radia Merkury, niestety tego słuchowiska też już nie ma na antenie.

 • 15 lat , szmat czasu i jedna decyzja zarządu przekreśliła wszystko , nasz skarb wpostaci audycju na żywo – jadnej z lepszych w kraju 🙁

 • Radio Merkury samo podcina gałąź na której siedzi..a właściwie siedziało. Gdy po raz pierwszy usłyszałem “Noc u Berniego” i dowiedziałem się,że to audycja cykliczna, cieszyłem się jak dziecko i nie wierzyłem własnym uszom, bo wreszcie w radiu było coś dla mnie!! Okazało się,że było takich, jak ja wielu,że tej audycji słuchali nawet ludzie na całym świecie!! Jak można było w jednej chwili wszystko zniszczyć?? Gdyby chociaż dano nam coś w zamian, ale nie ma nic!! Mam ogromny żal do prezesa Szymyślika, że pozbawił nas radości słuchania radia. Wynika z tego ,że w tym kraju już nie opłaca się robić nic dobrego, musi nas otaczać tylko szmira i chłam. Jak pomyślę sobie ile jeszcze znakomitych nagrań mógł Wojtek powyciągać z archiwów i zagrać..Komu w tym radiu teraz będzie się chciało to robić?? Dziś jest już niedziela, deszcz pada, a ja co jakiś czas odsłuchuję temat przewodni “nocki”, czyli “627” Classic Nouveaux i naprawdę..nic, tylko płakać…

 • Wojtek Berni powinien zostać prezesem Radia Merkury i tylko wtedy można będzie słuchać Nocy u Berniego bo ten zarzad to jedynie sam sobie robi audycje dla siebie a nie dla słuchaczy.

 • zylo sie od piatku do piatku szkoda Wojtka porzadny gosc najlepsza audycja w polskim radio

 • Nie wiedziałem…
  A ja naiwnie włączyłem dziś o 23 “Merkurego” z nadzieją, że usłyszę Wojtka. I klapa. Bardzo mi smutno…

 • Instrumentalny utwór Classix Nouveaux na płycie Night People nosi tytuł “623” tak dla poprawności

 • Bo też nie chodzi o “623”, tylko “627” z drugiej strony singla “Never again” 🙂