Aglomeracja POZnań Sport

Euro pierwszego kontaktu! Wolontariusze poszukiwani!

Otwarcie stadionu miejskiego - 20.09.2010 r.  Foto: Piotr Rychter

14 czerwca startuje rekrutacja wolontariuszy do Oficjalnego Programu Wolontariatu UEFA EURO 2012™ poprzez stronę UEFA.com. Turniej UEFA EURO 2012™ jest trzecią największą imprezą sportową na świecie. Latem 2012 roku oczy całego świata będą zwrócone ku Polsce i Ukrainie.

Poznańscy organizatorzy turnieju zapraszają wszystkich, którzy chcą pomagać w organizacji imprezy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w Akademii Wychowania Fizycznego, w poniedziałek, 30 maja, o 12, w Sali 264.

By EURO 2012 stało się sukcesem nie wystarczą przygotowania dróg, stadionów, lotnisk. Kluczowe jest zaangażowanie mieszkańców. Poznań może poszczycić się sporym doświadczeniem w zakresie realizacji projektów wolontariackich. Odbywające się każdego roku wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym są wspierane poprzez sztab wolontariuszy, rekrutowanych najczęściej wśród młodzieży szkolnej i studenckiej.

O wrażeniach uczestników UEFA EURO 2012 zadecydują osobiste doznania z pobytu w naszym kraju. By dobrze wspominali wizytę u nas i czuli się komfortowo podczas pobytu w Polsce, muszą być dobrze poinformowani. Dlatego też wolontariusze i wolontariuszki będą potrzebni m.in. na lotniskach, dworcach kolejowych, ulicach miast gospodarzy, strefach kibiców, w miejscach zapewniających opiekę medyczną. Będą także służyć pomocą mieszkańcom, by i oni byli poinformowani o aktualnym życiu miasta w trakcie Turnieju.

Kto może zostać wolontariuszem / wolontariuszką
Wystarczy mieć skończone 18 lat przed rozpoczęciem szkoleń i znać język angielski w stopniu komunikatywnym. Organizatorzy turnieju chcą, aby w działania wolontariatu były zaangażowane osoby reprezentujące pełne spektrum społeczeństwa, zarówno młodzież jak i starsi mieszkańcy a także osoby niepełnosprawne.

Każdy wolontariusz i wolontariuszka weźmie udział w trzydniowym szkoleniu. Program przygotowania dla wszystkich zaangażowanych w wolontariat zapewni m.in. wiedzę i umiejętności z zakresu: komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, udzielania pierwszej pomocy, znajomości systemu bezpieczeństwa, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – historia i organizacja. W zależności od pełnionych zadań wolontariusze i wolontariuszki wezmą również udział w szkoleniach dotyczących umiejętności liderskich i obsługi gości oraz zapewniających znajomość: topografii miasta, oferty kulturalno-rozrywkowej, komunikacji publicznej w mieście oraz w kraju.

Otwarcie stadionu miejskiego - 20.09.2010 r. Foto: Piotr Rychter

Wolontariat
Pytania i odpowiedzi

1. Jak będzie prowadzona rekrutacja?

Wypełniając formularz on-line na stronie internetowej “Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012TM12” (zob. pytanie Gdzie będzie można uzyskać informacje o wolontariacie przestrzeni publicznej i rekrutacji?). Następnym krokiem będą rozmowy z kandydatami prowadzone w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.

2. Jaki jest minimalny wiek wolontariusza Miast Gospodarzy na Euro 2012?
W wolontariat w przestrzeni publicznej będzie mógł się zaangażować każdy, kto do 30 kwietnia 2012 będzie miał ukończone 18 lat.

3. Jakie są podstawowe wymogi uczestnictwa w Euro 2012 dla wolontariuszy Miast Gospodarzy?
Wymogi podstawowe to: ukończone 18 lat, komunikatywna znajomość angielskiego oraz chęć zaangażowania się w działania wolontariatu.

4. Czy wymagane jest wcześniejsze doświadczenie jako wolontariusz?
Wcześniejsze doświadczenie jako wolontariusz nie jest wymagane.

5. Czym będą zajmować się wolontariusze Miast Gospodarzy?
Wolontariusze będą służyć pomocą kibicom, turystom, dziennikarzom i mieszkańcom w strategicznych punktach miast (między innymi w centrach miast, na lotniskach i dworcach, w strefach i ambasadach kibiców). Wolontariusze przywitają gości, skierują w odpowiednie miejsca, udzielą informacji na temat Miast Gospodarzy i organizacji mistrzostw, będą wspierać również działania opieki medycznej.

6. Czy osoby spoza Polski mogą zaangażować się w wolontariat Miast Gospodarzy podczas UEFA EURO 2012TM?
Tak, obcokrajowcy również będą mogli wziąć udział w wolontariacie. Wymogiem będzie spełnienie tych samych kryteriów jak w przypadku wolontariuszy z Polski. Podstawowe kryteria to: ukończone 18 lat oraz komunikatywna znajomość języka angielskiego. Komunikatywna znajomość języka polskiego będzie dodatkowym atutem.

7. W których miastach będzie prowadzony projekt “Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012TM”?
Wolontariusze będą zaangażowani w Miastach Gospodarzach UEFA EURO 2012TM, czyli w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.

8. W jaki sposób wolontariusze będą przydzielani do konkretnego Miasta Gospodarza?
Każda osoba zgłaszająca swoją kandydaturę będzie określała miasto, w którym chce się zaangażować w wolontariat.
9. Czym różni się wolontariat Miast Gospodarzy od wolontariatu UEFA?
Wolontariusze UEFA pełnią swoje funkcje w miejscach, w których odbywa się sportowa część turnieju, natomiast wolontariusze Miast Gospodarzy będą zaangażowani we wszystkich innych miejscach ważnych z perspektywy kibiców, turystów i mieszkańców: np. centra miast, strefy kibiców, lotniska i dworce.

10. Co otrzymają wolontariusze?
Organizatorzy zapewniają wolontariuszom szkolenia, strój, wyżywienie podczas wykonywania swej pracy, oraz nocleg dla osób pochodzących spoza Miast Gospodarzy. Świadczenia dla wolontariuszy obejmują także ubezpieczenie, darmowe przejazdy komunikacją miejską. Poza tym wolontariuszy będą mieli do dyspozycji wspólny portal społecznościowy i centrum wolontariatu. Od organizatorów każdy wolontariusz otrzyma też specjalny certyfikat uczestnictwa oraz będzie mógł wziąć udział w imprezie podsumowującej działania w mieście, w którym pracował.

11. Czy wolontariusz musi byś dyspozycyjny przez cały okres mistrzostw?
Do czasu rozpoczęcia rekrutacji (zob. pytanie “Kiedy rozpocznie się rekrutacja wolontariuszy przestrzeni publicznej na Euro 2012?”) będzie określony minimalny okres dyspozycyjności dla każdej funkcji zaangażowania wolontariuszy. Kalendarz pracy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz