POZnań

Połowa młodych poznaniaków ma wady postawy!

psnzdr  Foto:

psnzdrDobiega końca realizacja rozpoczętego przed dwoma laty projektu “Poznań stawia na zdrowie – profilaktyka wad postawy wśród dzieci uczęszczających do klas I-IV szkół podstawowych.

Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wykorzystanie środków było uwarunkowane wieloma czynnikami m.in. opóźnieniem o 2 lata przyznania dofinansowania, długotrwałym zbieraniem umów-deklaracji rodziców/opiekunów, opóźnieniem w wyborze realizatora świadczeń zdrowotnych i w konsekwencji opóźnienia wszystkich działań projektowych.

W 2010 roku udało się przebadać 9319 dzieci, a w trakcie końcowej oceny postaw ciała zdiagnozowano pond 8000 młodych poznaniaków.

Uczestnicy projektu mogli m.in. uczestniczyć w grupowych zajęciach korekcyjnych w szkołach oraz na basenie. Przeprowadzano także indywidualne konsultacje z dzieci a także szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego i pielęgniarek współpracującymi z placówkami edukacyjnymi.
W badaniach uwzględniano takie parametry jak: brzuch uwypuklony, budowę i asymetrię klatki piersiowej, koślawość kolan, ustawienie miednicy, trójkąty taliowe.
Prawidłową postawę ma tylko połowa uczniów poznańskich szkół, jedna trzecia powinna brać udział w zajęciach korekcyjnych postawy i stóp.

Organizatorzy zalecają przede wszystkim indywidualne zajęcia korekcyjne, także na basenie. Prawie 500 uczniów powinno zgłosić się do poradni korekcji postawy.

Wyniki przeprowadzonych badań to dla rodziców, opiekunów, trenerów, spore pole do działania.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz