K U L T U R A

20. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Kino Muza - Docs Against Gravity  Foto: M. Zakrzewski / Docs Against Gravity

Już w maju rusza jubileuszowa, 20. edycja festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. W Poznaniu, jak i w pozostałych miastach festiwalowych publiczność obejrzy 12 filmów znajdujących się w Konkursie Głównym. Najlepszy z nich, w Poznaniu dostanie Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań. Kino wyjdzie też w miasto. W programie jest też coś, co wydarzy się tylko jeden jedyny raz: eksperymentalne doświadczenie filmowe na żywo z udziałem publiczności i twórcy obrazu „32 Dźwięki”. Poza tym mnóstwo gości: twórców i twórczyń, z którymi każdy będzie mógł porozmawiać. Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu jest: NIE BĄDŹ OBOJĘTNY_A.

Największy polski festiwal filmowy startuje 12 maja i potrwa do 21 maja. W Poznaniu zaczynamy pierwszym seansem już 11 maja. Filmem otwarcia będzie „POD NIEBEM DAMASZKU”, opowiadający historię przyjaciółek: Eliany, Inany, Farah, Grace i Souhir, które rozpoczynają w stolicy Syrii pracę nad spektaklem, który ma ukazywać ciężką codzienność życia kobiet w tym kraju. Teatralny projekt okazuje się równie kontrowersyjny, co niebezpieczny. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami tego obrazu. Film uczestniczy w Konkursie Głównym razem z innymi 11 produkcjami. Wśród nich znalazły się też polskie propozycje, m.in. słynne już „PIANOFORTE” w reżyserii Jakuba Piątka. Dokument pokazuje zmagania uczestników Konkursu Chopinowskiego. Reżyser oraz jeden z bohaterów Marcin Wieczorek odwiedzi nasz festiwal w niedzielę 21.05, a rozmowa zaplanowana jest tuż po seansie, który rozpocznie się o godz.18.00 w Kinie Muza.

Wśród dokumentów, które walczą w Konkursie Głównym zaprezentujemy poznańskiej publiczności też film „NIEWINNOŚĆ” opowiadający o młodych Izraelczykach, którzy obowiązkowo muszą odbyć służbę wojskową. Jest też obraz o ugandyjskim dziecku, które porwane od rodziny stało się maszyną do zabijania. Mowa o dokumencie „W TEATRZE PRZEMOCY”. Kolejna propozycja to „PIEŚNI WIELORYBÓW”, która pokaże nam te największe na świecie ssaki w roli strażników naszej planety. Planety, która umiera, o czym przekonują się dwaj zaprzyjaźnieni ze sobą rybacy, bohaterowie filmu „CZEKAJĄC NA PRZYPŁYW”. Wśród nominowanych produkcji mamy też ukraiński dokument „NIE ZNIKNIEMY”. Jego reżyserka Alisa Kovalenko, która jest bohaterką tegorocznego plakatu MDAG pokazuje nam historię 5 ukraińskich nastolatków, którzy dojrzewają w cieniu rosyjskiej agresji. 15 maja po seansie o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie z twórcami tego obrazu.

Dokument „APOLONIA, APOLONIA” to duńsko-polsko-francuska produkcja o życiu artystki Apolonii Sokal, która przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka. Ale nawet w tak „otwartym” świecie sztuki musiała się mierzyć z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn. Z kolei Nan Goldin, uznana fotografka jest bohaterką nominowanego do Oscara® filmu „CAŁE TO PIĘKNO I KREW”. Kobieta od lat walczy z przemysłem farmaceutycznym, który wywołał w Stanach Zjednoczonych epidemię uzależnienia od tabletek przeciwbólowych. W konkursie bierze też udział film „PUSTELNIK Z TREIG”. To historia 70-letniego Kena Smith’a, który już cztery dekady mieszka w samotni nad jeziorem Treig w Szkocji. Z kolei film „ZŁA PRASA” opowiada o dziennikarzach z Oklahomy, gdzie miejscowi urzędnicy nagle stwierdzają, że ustawa o wolnej prasie na ich terenie nie obowiązuje. 20 maja, po seansie filmu, który planujemy na godzinę 15.00, odbędzie się spotkanie z reżyserem Joe Peeller’em i bohaterką Angelą Ellic. I ostatnia propozycja to „SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY”. To film o kobietach spotykających się w tradycyjnej, rytualnej saunie w Estonii. Ich autentyczne piękno nie polega na posiadaniu idealnego ciała, lecz na czerpaniu siły ze swojej wspólnoty i bycia razem, a ich rozmowy przepełnia humor, mądrość i samoświadomość. Po seansie 19.05 o godz. 18:00 zapraszamy na rozmowę z Agnieszką Szczepanek i Kasią Chrobak, twórczyniami feministycznego podcastu „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”.

Po raz trzeci w historii dzieła te powalczą o Nagrodę Wolności ufundowana przez Miasto Poznań. 3-osobowe jury wybierze tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, walcząc w swoim dokumentalnym przekazie o godność i prawa człowieka. W tym roku w skład jury wejdzie wokalistka i kompozytorka Zuzanna Wrońska, fotograf i dokumentalista Mariusz Forecki oraz reporter Paweł Pieniążek. Ta trójka, zobaczy nominowane filmy razem z publicznością, w trakcie seansów w Kinie Muza.

Przez 10 dni Kino Muza po raz kolejny stanie się miejscem, w którym spełniać można swoje kinofilskie marzenia, jak również aktywnie doświadczać problemów współczesnego świata. Tegoroczne hasło przewodnie Festiwalu: NIE BĄDŹ OBOJĘTNY_A, nie pozwala nam pozostać biernym względem sytuacji świata roku 2023 – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Z dumą myślę o tym, że po raz kolejny wręczymy lokalnie Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań (The City of Poznań Freedom Award). Autor lub autorka filmu, który zostanie wskazany przez poznańskie Jury, otrzyma nagrodę w wysokości 3000€. Pomimo zachwianej kondycji ludzkości wolność niezmiennie pozostaje wartością, fundamentem naszej tożsamości, wrażliwości i czułości względem drugiego człowieka.

W trakcie 20. MDAG w Poznaniu pokażemy blisko 80 różnych filmów. To naprawdę sporo, dlatego wszystkie tytuły zostały podzielone na kilka sekcji. Siła siostrzeństwa to opowieści o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie. Se_x Work to sekcja poświęcona pornografii i pracy seksualnej. We’re Here, We’re Queer odpowiada na pytanie, jak żyje się osobom LGBTQ+ w różnych strona świata, z kolei Siła słowa to spojrzenie na twórczość największych postaci świata literatury, takich jak Elfriede Jelinek, Annie Ernaux, Stanisław Lem, Guy Debord czy Umberto Eco. W sekcji What the Doc?! zaprezentowane zostaną niecodzienne historie, które potrafią wprawić w zdumienie, rozbawić, ale też przerazić. Powraca sekcja Cinéma, Mon Amour opowiadająca o najważniejszych reżyserach_kach współczesnego kina oraz odpowiedzialności dokumentalistów za bohaterów_ki.

Jeżeli chodzi o wydarzenia towarzyszące poznańskiej edycji festiwalu, to już teraz zapraszamy na Rynek Łazarski. W sobotę, 13.05 o godz.20:30. w ramach Łazarskiego przeglądu filmowego (zorganizowanego we współpracy z Radą Osiedla Święty Łazarz) odbędzie się pokaz specjalny filmu „LOMBARD”. Historia – prawdopodobnie – największego w Polsce bytomskiego lombardu pokazywana była na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie. Wcześniej tego dnia, bo o godz.14:00 po seansie filmu „CZĘŚCI INTYMNE” w Kinie Muza porozmawiamy z Kają Wesołek i Martą Zygadło, znanymi jako Intimacy Duo. Wiodące koordynatorki scen intymnych w polskiej branży filmowej opowiedzą o pracy z aktorami i aktorkami, jak ta współpraca wygląda na naszym rodzimym podwórku oraz jak przemysł zmienił się w obliczu nowych wyzwań.

Z kolei 14 maja widzimy się w księgarni Bookowski w CK Zamek.Tam odbędzie się spotkanie z romanistką Martą Sukiennicką oraz tłumaczką Agatą Kozak wokół filmu „8 MM CUDOWNYCH LAT”. Dokument to intymny obraz Annie Ernaux stworzony z archiwalnych skrawków rodzinnych filmów. Śledzimy pierwsze kroki kariery Noblistki, relacji z bliskimi, towarzyszymy jej w podróżach i siadamy przy stole w trakcie świąt. Film będzie pretekstem do rozmowy o Ernaux w kontekście kobiecości i rodzicielstwa widocznych w twórczości pisarki.

W programie mamy też zaplanowany jednorazowy pokaz filmu „32 DŹWIĘKI”. Widzowie oraz widzki będą mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć filmowego eksperymentu na styku audialnym i wizualnym. Obraz w reżyserii Sama Greena to wyjątkowy esej dokumentalny wprowadzający nas w głęboką medytację na temat potęgi dźwięku, najbardziej pierwotnego zmysłu człowieka. Uczestnicy w trakcie seansu będą korzystać ze specjalnie dedykowanych, wysokiej jakości słuchawek. A po seansie zapraszamy na rozmowę z reżyserem. Ten niezwykły eksperyment już 18.05 w Kinie Muza.

Dokumenty zazwyczaj oglądamy w telewizji albo poprzez platformy streamingowe. Rzadko kiedy dystrybutorzy decydują się na pokazy kinowe – mówi Mateusz Borys, rzecznik prasowy MDAG w Poznaniu. – Chcemy przez nasz festiwal udowodnić, że także i takie produkcje sprawdzają się w salach kinowych i mogą konkurować z filmami fabularnymi. Tak samo mogą bawić, wzruszać, albu denerwować. Moim zdaniem, jedyne co różni dokumenty od fabuły to to, że rzadko kiedy trafiamy na słabe dokumenty. Z tymi drugimi bywa już różnie.

Nagrodę Wolności przyznana zostanie już 19 maja, natomiast sam festiwal w Kinie Muza potrwa do 21 maja. Potem Millennium Docs Against Gravity przenosi się do internetu. Filmy będzie można obejrzeć od 23.05 do 4.06.2023 na mdag.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: M. Zakrzewski / Docs Against Gravity

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz