Stare Miasto

150 wydarzeń dla seniorów!

Brama Poznania - wycieczka dla seniorów  Foto: Brama Poznania / Ł. Gdak

Program tegorocznych „Senioralnych” prezentuje się imponująco – to aż 150 wydarzeń. Tradycyjnie znalazły się w nim wycieczki do miejsc znanych i mniej oczywistych w Poznaniu. Założeniem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na to, jak liczna grupę stanowią poznańscy seniorzy, i jak różnorodne są ich zainteresowania i potrzeby.

Inauguracja tegorocznej imprezy odbędzie się w sobotę 29 września o godz. 12.00 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Tego dnia Prezydent Miasta Poznania tradycyjnie przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram miasta, by tym samym oddać Poznań we władanie najstarszych i najbardziej doświadczonych mieszkańców Poznania.

Wręczone zostaną kolejne certyfikaty w ramach akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. Po części oficjalnej odbędzie się Koncert Trzech Tenorów, pokaz tańca oraz potańcówka z DJ-em Aciu. W trakcie inauguracji będzie można wyrobić Poznańską Złotą Kartę oraz zagłosować na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Centrum Medyczne Synexus zaprosi seniorów do udziału w bezpłatnych badaniach kontrolnych.

Program tegorocznych „Senioralnych” prezentuje się imponująco – to aż 150 wydarzeń. Tradycyjnie znalazły się w nim wycieczki do miejsc znanych i mniej oczywistych w Poznaniu.

Będzie można m.in. zobaczyć od środka Aquanet oraz elektrociepłownię na Garbarach. Poznańscy przewodnicy zabiorą seniorów na wycieczkę po Chartowie oraz spacer pod hasłem „Poznań 1918”. Odbędą się też tematyczne oprowadzania po Starym i Nowym Zoo oraz Ogrodzie Botanicznym UAM. Seniorzy będą mogli zwiedzić INEA Stadion. Tematyczne oprowadzania odbędą się też w Muzeum Narodowym w Poznaniu (m.in. o sztuce dwudziestolecia międzywojennego), Bramie Poznania („Kobiecy Ostrów Tumski”, „Pieśń świętojańska i nie tylko”) oraz Muzeum Sztuk Użytkowych („Kultura Orientu”).

Tradycyjnie uczestnicy tegorocznych „Senioralnych” będą mieli okazję do wysłuchania bardzo ciekawych i inspirujących wykładów, m.in. o tajnikach starożytnego jubilerstwa, wielkich artystkach z okazji 100-lecia praw kobiet, turystyce kulturowej czy prawie spadkowym.

W ramach „Senioralnych” zaplanowano spotkanie poetyckie z udziałem aktorki Jadwigi Jankowskiej-Cieślak oraz wernisaż prac seniorek amazonek. Odbędą się też bardzo różnorodne warsztaty, m.in.: języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, tworzenia biżuterii, wytwarzania mydła, robótek ręcznych, ucierania i przygotowywania mieszanek ziół, hortiterapii, psychologiczne, stymulujące pracę mózgu oraz programowania komputerowego i obsługi smartfonów.

Seniorzy znajdą też wiele propozycji w zakresie poradnictwa – m.in będzie to spotkanie z doradcą zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy, ekspertem ZUS oraz przedstawicielami NFZ na temat pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Podczas specjalnego dyżuru poznańscy policjanci udzielą też porad z zakresu ruchu drogowego.

Tradycyjnie w programie imprezy znalazło się mnóstwo propozycji na aktywne spędzanie czasu – to m.in. zajęcia z fizjoterapeutą, aqua gimnastyka, nordic walking, zajęcia z elementami tai chi oraz zumba. Odbędzie się też Dzień Seniora w Termach Maltańskich.

W trakcie „Senioralnych” będzie można skorzystać z bezpłatnych badań wzroku, słuchu, pamięci i krwi. Odbędą się również Drzwi Otwarte w dziennych domach pomocy społecznej, przeróżnych stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych (m.in. Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera, mali bracia Ubogich, Fundacja ORCHIdea) oraz Miejskiej Radzie Seniorów.

Podczas trwania imprezy seniorzy będą mogli liczyć na bilety w promocyjnej cenie na spektakle w Teatrze Nowym oraz na pływalnię „Chwiałka”. W tym roku „Senioralni” potrwają dłużej niż zwykle, bo aż do 11 listopada.

Po raz pierwszy integralną częścią „Senioralnych” będą targi VIVA SENIORZY!, które odbędą się 19 i 20 października w pawilonie nr 3 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas wystawy swoją ofertę skierowaną do osób starszych zaprezentują firmy, organizacje pozarządowe, instytucje oraz kluby seniora. Nowością tegorocznej edycji będzie też podział na cztery strefy tematyczne: ZDROWIE, AKTYWNOŚĆ, WIEDZA i OTOCZENIE. W programie wydarzeń kulturalnych m.in: koncert Teresy Werner oraz zespołu Skaldowie, występ Chóru Kameralnego Poznańskie Senioritki, strefa tańca w wykonaniu tancerzy zespołu baletowego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Drugiego dnia targów odbędzie się też Poznański Przegląd Twórczości Seniorów.

Użyte w artykule zdjęcia: Brama Poznania / Ł. Gdak, Rada Osiedla Stare Miasto

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz